Hoppa till innehåll

Lewis kvar i ledning

Amerikanska Stacy Lewis är kvar i ledningen i Honda LPGA Thailand. Hon är nu två slag före spännande hemmaspelaren Ariya Jutanagarn. Caroline Hedwall är bästa svenska på 33:e plats.

Daniel Rosenlund

Honda LPGA Thailand

Bild 1120147

Speldatum: 21 – 24 februari
Bana: Siam Country Club
Prispengar: 1,5 miljoner dollar
Vinnare: Yani Tseng (2012)

Startfält
Starttider
Aktuell Ställning
Penninglista

Läs också:

63 av Lewis

Lewis kvar i ledning

Det var ingen bra dag för svenskorna under fredagen i Tahiland. Caroline Hedwall som startade bäst föll tillbaka efter 75 slag på den andra rundan. Hon är på par sammanlagt och på delad 33:e plats. Karin Sjödin är 59:a och Anna Nordqvist är 62:a.

I toppen är det fortsatt Stacy Lewis som leder. Även om hon inte kunde matcha första rundans 63 slag blev det 69 slag och hon leder nu med tre slag. Hon är sammanlagt tolv under par.

– Det är alltid svårt att följa upp en riktigt bra runda. Det känns som om det kunde varit lite bättre idag men jag leder med tre slag så jag skall inte klaga, sa nyblivna 28-åringen till lpga.com.

Tvåa är nu 17-åriga hemmaspelaren Ariya Jutunugarn. Och det här efternamnet är något att lägga på minnet. Systrarna Ariya och Moriya var några av världens ledande amatörer och tar nu för sig även som proffs. Förra veckan i Australien var det ett år äldre Moriya som slutade fyra. Hon är rookie på LPGA och ligger nu 45:a i veckans tävling.

Den här veckan är det lillasyster Ariya som är med i täten. Hon är nykomling på LET i år efter att ha vunnit tourens kvalskola. Hon stod för dagens bästa runda när hon gick runt på 66 slag och är nio under par sammanlagt.

– Jag hoppas jag kan vinna men jag vill inte sätta för mycket press på mig själv utan spela mitt eget spel, sa tonåringen efter sin runda.

Fyra slag efter ledarinnan finns So Yeon Ryu, Catriona Matthew och Beatriz Recari. Fem slag efter finns Se Ri Pak och Lizette Salas.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.