Hoppa till innehåll

Lennarth leder i Holland

Camilla Lennarth är rookie på Ladies European Tour. På lördagen klarade hon sin första kvalgräns och behöll ledningen i Deloitte Ladies Open.- Jag kommer att vara nervös i morgondagens ledarboll, säger Camilla.

CM Hellsten

Deloitte Ladies Open

Bild 1120921

Datum: 24-26 maj.
Bana: The International, Amsterdam, Holland.
Titelhållare: Carlota Ciganda.
Prisumma: € 250 000.

Startfält
Tee times
Rolex Rankings
Aktuell ställning

24-åringen från Saltsjöbaden utanför Stockholm har en andraplats på meritlistan men LET-tävlingen i Sydafrika regnade bort och bestod endast av en rond.
Annars har 08:an missat alla kvalgränser.
I Holland går det betydligt bättre.

Fredagens 66-runda skickade upp Camilla Lennarth i ledningen och på lördagen inledde hon strålande:
Birdie.
Birdie.
Par.
Birdie.
Sedan började det dock blåsa rejält i Amsterdam, The International blev svårspelad och Lennarth noterade bogeys på hål 6 och 7. Det blev ytterligare en på det 17:e och hon kom in på par, 73 slag.
Med 139 (-7) är Camilla Lennarth kvar som ensam etta.
– Det här är en ny erfarenhet för mig men det känns bra. Det är ju här jag vill vara. Jag kommer att vara nervös i morgon eftersom jag inte har gått i en ledarboll i ett sådan här stort event tidigare, säger Camilla Lennarth till LET.

Inför söndagens avslutning är hon ett slag före engelskan Holly Clyburn – en annan nykomling på Ladies European Tour som också jagar sin första seger. Hennes landsmaninna Melissa Reid, hemmaspelaren Christel Boeljon samt spanska titelhållaren Carlota Ciganda delar tredjeplatsen med 142 (-4).

Även Carin Koch trivs på The International. Ronderna 73-71 ger 144 slag (-2) totalt och en delad sjundeplats – fem slag efter Camilla Lennarth.
Ytterligare fyra svenskor klarade kvalgränsen:
d35) Linda Wessberg och Mikaela Parmlid, båda 149 (+3).
d46) Eva Bjärvall 150 (+4).
d59) Louise Larsson 152 (+6).

PGA: Blixt & Jacobson jagar Kuchar
LPGA: Nordqvist tre slag efter
ET: Mot segern efter hjärnhinneinflammation
NT: Edlund vann – Bruzelius till Bro Hof
NT: Spännande upplösning i Sölvesborg
Annika om Colonial: "Jag vårdar minnena"

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.