Det var under helgens tävling i Schweiz som spelet såg ut att stämma för svensken. Men enligt legendaren själv var det en märklig känsla att se golfen fungera så bra, men kännas långt ifrån perfekt.
– Spelet kändes verkligen sådär. Men jag träffade grymt många greener, jag tror att jag bara missade sex greener på hela veckan. Jag kan tänka mig att det såg jättebra ut utifrån men för mig kändes det inte alls bra, säger han.
En vecka då känslan däremot var bra var för drygt en månad sedan då han slutade på en delad andraplats på tävling i England, endast två slag bakom segraren.
– Då spelade jag helt fantastiskt bra. Det enda som var lite synd var att puttern var så pass kall. Det var lite trist, hade den fungerat bättre så hade jag vunnit.
Just att vinna tävlingar, berättar han, är bara ett av målen med golfen på seniortouren. Det stora målet är att vinna en major, och att slå sig in på Champions Tour.
– Under de år som jag har framför mig vill jag definitivt vinna en major, men det är grymt svårt. Det räcker med ett litet misstag så är du borta. Men man spelar ju för att vinna tävlingar, det är det som är kul.
Att ha chansen att vinna tävlingar på seniortouren, menar Forsbrand, skiljer sig något jämfört med de övriga tourerna. Här spelas tävlingarna över tre varv, och det gäller att vara på tårna från start.
– Det viktigaste på seniortouren är att du gör ett bra förstavarv. Du måste ner på 10-12 under par för att vinna och då måste du ligga 3-4 under efter första dagen, annars är du för långt efter. I övrigt är skillnaden för mig egentligen ingen. Nu spelar vi banor som längdmässigt är som de jag spelade tidigare. Där har jag haft en fördel med att slå ganska långt.
– Men sen har vi spelare som Langer, fortsätter han. Honom brukade jag slå längre än, men han har jobbat med nya tester hela tiden för att optimera utgångsvinkel och skruv. Nu slår han längre än vad jag gör. Jag försöker själv få ner spinnen, men det är inte lätt. Jag jobbar på att få det bättre men jag kommer inte att lägga mängder av energi på att ändra min rörelse. Mycket har ju förändrats på tjugofem år när det kommer till vetenskapen bakom slagen. Det där kan de unga spelarna jättemycket om nu. Jag försöker fråga dem vad som är bäst – så slipper jag lösa det själv, skrattar han.
Den senaste tiden har 53-årige Forsbrand visat att han är att räkna med på touren, och än finns inga tankar på att lägga klubborna på hyllan.
– Jag vet inte hur länge jag kommer fortsätta att spela. Jag känner att så länge jag har chansen att vara med och slåss uppe i toppen så är det aktuellt med spel. Man vill ju spela i USA, här finns de bästa spelarna. Det är grymt tufft att ta sig in. Men det är som Bernard Langer säger: ”Du måste spela, spela och spela.”