Johnnie Walker Championship at Gleneagles
Datum: 23-26 augusti
Bana: The Gleneagles Hotel,Auchterarder, Perthshire,Skottland
Prispengar: £1 400 000
Titelförsvarare: Thomas Björn
Startfält
Starttider
Aktuell ställning
Race to Dubai Ranking
Ryder Cup Ranking
Relaterat
Hanson och Garcia klara för Ryder Cup
Norskt i toppen
Norén svenskt hopp
TV-TIDER (Viasat Golf)
Torsdag 23/8: 15.30-19.30
Fredag 24/8: 15.30-19.30
Lördag 25/8: 14.00-18.00
Söndag 26/8: 14.00-18.00
Paul Lawrie gjorde sju birdies på lördagen och tog sig med en 67-rond till en sammanlagd score på 12 under par. Han leder med ett före fransmannen Romain Wattel, som noterade en briljant 63-rond. Om inte lägesförbättring hade tillämpats hade det varit en tangering av det banrekord som innehas av smålänningen Pierre Fulke, vinnare på Gleneagles 2000..
Det kan bli en minnesvärd söndag för hemmapubliken eftersom ytterligare en skotte, Stephen Gallacher, är ensam trea. Han är tre slag bakom sin ledande landsman.
Paul Lawrie, British Open-vinnare redan 1999 då han drog fördel av Jean Van de Veldes blackout på Carnoustie, har redan säkrat sin plats i årets Ryder Cup. Det har han gjort genom seger i Qatar och tredjeplatser i BMW Championship och Volvo World Match Play. Lawrie är alltså tillbaka i europalaget 13 år efter det att han gjorde sin Ryder Cup-debut.
En som spelar för en Ryder Cup-plats den här veckan är Nicolas Colsaerts. En seger eller eventuellt delad andraplats räcker för att belgaren ska peta bort Martin Kaymer från den tionde och sista direktkvalificerande platsen. Men inför finalronden är Colsaerts inte bättre än delad 13:e, sex slag från ledningen. Mycket talar alltså för att han får förlita sig till en av kaptenen José Maria Olazàbals två friplatser om det ska bli Ryder Cup-debut på Medinah i slutet av nästa månad.
Söndagens segerstrid på Gleneagles kommer sannolikt att ske utan svensk inblandning. Visserligen vet alla vad Alexander Norén är mäktig i sina bästa stunder, men sju slag att ta in och 16 spelare att passera ser på papperet ut som en övermäktig uppgift.
Norén gick lördagsronden på 70 slag, är fem under par totalt och med en delad 17:e-plats bäste svensk.
Ett slag bakom sig har han Fredrik Andersson Hed, 70 även han, på delad 23:e plats.