En tufft uppsatt Bokskogen bet ifrån bra första dagen av Nordeas Tourfinal. Ingen av damerna tog sig under par och bara sex herrar. Therese Larsson från Lannalodge gjorde tre birdies och lika många bogeys under en stabil dag.
– Jag gjorde tre birdies första fyra hålen och spelade stabilt. Jag njöt verkligen av den fina banan, sa en nöjd Larsson.
Och Thereses planer är att kvala till LET senare under säsongen och hon vill gärna åka dit med bra självförtroende.
– En vinst här skulle betyda mycket efter ett tufft år, förklarar hon.
Steven Jeppesen är en erkänt duktig spelare under tuffa förhållanden och det är ingen skräll att den förre ET-spelaren skulle hålla i bollen första dagen.
– Spelade bra första nio. Sista blev något sämre men jag fick ändå bollen i hål hyfsat.
Länk till Nordea Tours hemsida
Han leder med ett slag före Anton Wejshag från Borås och planerna för Jeppesen är som vanlig att ta sig tillbaks till högsta divisionen.
– Jag är glad att spelet fungerar hyfsat och ser gärna att det fortsätter så. Då är det kval som gäller i november.