Long drive-sporten har länge varit utan en organiserad tour. Det har arrangerats tävlingar, både stora och små, runtom i Sverige och Europa. De flesta har tävlat med hopp om att via bra resultat knipa en startplats i VM (RE/MAX World Long Drive Championship) i Las Vegas, sportens egen major.
Nu har det ändrats.
Den gångna helgen hade Scandinavian Long Drive Tour premiär. Enligt planen blir det sex tävlingar i Sverige och två i Finland. På spel står ett par åtråvärda platser till Las Vegas i höst.
I helgen inleddes touren med en dubbeltävling på Söderby Golf, utanför Uppsala.
På lördagen var det hemmasonen Carl-Johan Hellström som tog hem förstaplatsen. Hellström slog Andreas Persson i finalen med 318,2 mot 315,3 meter och hade under en av kvalrundorna slagit lördagens längsta drive på mäktiga 350 meter.
– Det var absolut inte lätt. Svingen har inte suttit helt perfekt på senaste tiden, men jag kände att om jag fick en träff skulle det ordna sig, säger Hellström till Svensk Golf.
I sammanhanget unge Hellström nämns av flera andra tävlande som en av de som skulle kunna gå hela vägen i VM tack vare sin snabba bollhastighet, som är upp emot 220 mph som bäst.
– VM är målet. Jag kom till kvartsfinal 2011 och missade precis kvartsfinal med mindre än en meter i fjol, säger 22-åringen.

Carl-Johan Hellström.
Tumba vann seniorklassen
Förutom den öppna klassen avgjordes även en seniorklass, för tävlande över 40 år. På lördagen var det Tony Nilsson som vann efter att ha besegrat rutinerade Long Drive-proffset Johan Tumba i finalen.
På söndagen fick Tumba sin revansch när han slog Nilsson med 353 mot 331 meter i finalen.
– Mycket bättre teknik idag. Jag slog bra igår också, men då fallerade tekniken i finalen, säger Tumba som också har VM i Las Vegas i sikte, där han har en andra- och en tredjeplats som bästa resultat.
Brittisk uppgörelse på söndagen
I Open-klassen blev det en brittisk uppgörelse i slutändan, där engelsmännen Dan Konyk och Tom Hollingworth kämpade om segern.
Konyk hade i en av kvalrundorna slagit tävlingens längsta drive, som mätte 370,4 meter. Tävlingens längsta carry hade svensken Jörgen Tränk med 345 meter (dock bara två meter rull), men han åkte ut i en av kvalrundorna innan finalen.
Det hängde till slut på tävlingens sista slag, som Hollingworth dunkade iväg 349,2 meter, vilket var 4,7 meter längre än träningskompisen Konyk.
– Riktigt roligt. Helt ärligt har jag inte slagit särskilt bra hela veckan, men det gäller ju att träffa rätt vid rätt tillfälle. Vi har inga tävlingar i England så därför åker vi hit för att tävla, sa segraren Hollingworth, som även är dubbel europamästare i Long Drive.