Han vann 2010 och ledde inför sista dagen ifjol. Langer vet att en ledning i golf ofta är skör och att den kan försvinna blixtrande fort.
– En del av mig tror att jag ska vinna men jag vet att det inte fungerar så. Det är 18 hål kvar och massor av slag och puttar som måste klaras av, sa Langer efter tredje varvet.
Ledningen ner till tvåan, sydafrianen David Frost, som gjort tre raka 68:or, är tre slag. Ytterligare ett slag ner finns amerikanen Mark Wiebe som är fem under totalt (70-65-70).
Skotten Sandy Lyle är tre under efter 69 slag tredje dagen och han har långt ifrån gett upp hoppet om den åtråvärda segern.
– Det känns som att jag kan ge Langer lite frossa nu. Om han tappar ett eller två slag tidigt så kan det gå, man vet aldrig. Det är en väldigt öppen golftävling just nu, sa Lyle.
För svensk del gick Anders Forsbrand tre över par tredje dagen och är sex över totalt på delad 33:e plats.
Peter Dahlberg är elva över totalt på delad 65:e plats.