Fakta

True South Classic
Annandale Golf Club
FedEx Cup-poäng: 250
Prispengar: 3 000 000 dollar
Det var ett våldsamt oväder som drog in över Mississippi under den första dagen av True South Classic. Träd blåstes omkull och vindarna var så pass starka att de bedömdes som farliga för åskådare och spelare. Banan fick ta emot mängder av vatten och när dessutom blixt och dunder gjorde entré så stod det klart att spelet skulle behöva avbrytas. Under fredagen hade vindarna mojnat och solen återigen infunnit sig vid banan, och det var mycket golf som skulle hinna spelas i den nyanlända hettan. En av de spelare som hann spela klart sina två rundor och inte lät sig påverkas nämnvärt av förseningen var amerikanen Billy Horschel som gick upp i ledningen på totalt -13.
– När man har spelat så här ett par gånger så blir man till slut van. Det blir en riktigt lång dag för många av oss spelare, men det är något som vi alla måste handskas med. Det är bara att köra på, berättade en trött men nöjd Horschel efter att ha gått den andra rundan på tävlingens hittills bästa resultat – 63 slag.
De som drabbades allra hårdast av förseningen var de spelare som hade tilldelats senare starttider för fredagen. När spelet återigen fick avbrytas, denna gång på grund av mörker, så var det långt ifrån alla som spelat de planerade 36 hålen. En av dessa var ende svensk i tävlingen, Rickard S Johnson. Svensken följde upp gårdagens 71 slag med att idag endast hinna spela sju av de Nicklaus-designade hålen. Han gjorde det på -1 slag och ligger på totalt -2. Ett resultat som räckte till en delad 75:e plats, ett slag efter den estimerade kvalgränsen.
En som ser ut att klara kvalgränsen är den omåttligt populäre australiensaren Stuart Appbleby. Fyrtioettåringen som haft det motigt under en tid och tappat rankingplaceringar ligger på -4 och en delad 46:e plats efter att ha spelat halva tävlingen.
– Jag har verkligen kämpat den senaste tiden. Det var egentligen för 1,5 år sen som jag började få problem med ryggen, ryggproblemen ledde i sin tur till att jag fick svårigheter med svingen. Det blev för många missade kvalgränser, säger Appbleby.
På lördagen väntar ännu en dag fylld med mycket golf för spelarna i Mississippi. Om vädergudarna tillåter ska man i helgen göra upp om de tre miljoner dollarna, välbehövliga FedEx Cup-poäng och titeln i årets upplaga av True South Classic.