Hoppa till innehåll

Lagergren trea i Indien

Joakim Lagergren lyckades hålla sig kvar i täten i Hero Indian Open, efter en något kämpigare dag från tee.

Eric Franzén

Hero Indian Open

Bild 1113492

Speldatum:19-22 februari 2015
Spelplats: Delhi GC, New Delhi, Indien

Prissumma: 1 500 000 US Dollar

Leaderboard

Hemmaspelaren SSP Chawrasia säkrade en ensam ledning i halvtid på Delhi GC, efter fredagens 67:a. Detta var dagens näst lägsta score, som Chawrasia för andra dagen i rad fick skriva under utan något tappat slag mot par i kortet.

Fyra slag bakom Chawrasia fick Joakim Lagergren jobba aningen hårdare än under gårdagen för att bibehålla sin plats i ledartavlans översta skikt. 71-ronden bjöd både på starka partier i början och slutet, men också på en svacka i mitten som kunnat bli ännu mer kostsam.

– Jag spelade riktigt bra under de första fem hålen och var två under par. Sedan kom det några slag från tee som inte var helt hundra. Då kom det ett gäng bogeys där snabbt. Då var det bara att skärpa till sig och försöka komma på rätt spår igen. Och det gjorde jag bra, säger Joakim Lagergren till Svensk Golf.

Missarna från tee var inga större utflykter ut i andra postnummerområden. Men på Delhi GC smärtare det ändå mer än tillräckligt när bollen landar någon meter ut i ruffen.

– Det är mycket äckliga bermudaruffar, och lätt att få flyers därifrån. Så det blir riktigt svårt att komma nära pinnen från ruffarna. Sedan ligger man ofta mask också och behöver skruva runt träden och det är inte helt lätt att göra från den här ruffen.

Konkret sett kan 23-åringen i nuläget främst glädja sig åt säsongens första klarade kvalgräns. Men den delade tredjeplatsen innebär givetvis också ett mycket intressant läge inför helgen.

– I morgon kommer jag bara att försöka fortsätta spela bra golf… inte tvinga fram någonting och köra vidare på det jag gjort hittills – förhoppningsvis skjuter jag en bra score. Det vore j-kligt kul att vara med inför de sista nio på söndag. Men det är långt kvar dit.   

Även Daniel Chopra (d25, par) och Sebastian Söderberg (d39, +1) finns med i fältet under de två sista ronderna. Detta bör ses som en mycket lovande av insats av 24-årige Söderberg, som gör sin andra start i karriären på European Tour.   

Arg Ko vinner mark
Goosen håller undan

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.