Hoppa till innehåll

Gränsen flyttade sig – gånger två

Det såg igår ut som att kvalgränsen skulle stanna på +2, under dagen har gränsen envist hängt kvar på den nivån. Men så framåt femtiden på fredagseftermiddagen rasslade det till och strecket hoppade ned till +3. Det betyder att Karin Sjödin är inne i tävlingen igen, och att hon kan ta revansch på det tredje … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/kvalgransen-flyttade-pa-sig1/">Continued</a>

Svensk Golf

Det såg igår ut som att kvalgränsen skulle stanna på +2, under dagen har gränsen envist hängt kvar på den nivån. Men så framåt femtiden på fredagseftermiddagen rasslade det till och strecket hoppade ned till +3. Det betyder att Karin Sjödin är inne i tävlingen igen, och att hon kan ta revansch på det tredje hålet i morgon.

Och just som detta var ett faktum så hoppade gränsen tillbaka igen… Ja, det är ingen idé att spekulera. Det räcker att två spelare trillar över så kommer gränsen att hoppa ned på +3 igen.

Och så blev det +3 igen…

Vi tar det lite lugnt.

17:35… +2

17:39… +3

17:58… +2

18:16… +3

18:37… +2

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.