Sedan 2004 har de svenska amatörerna haft chansen att spela sig in i den svenska Europatourtävlingen Scandinavian Masters via ett kval dagarna före tävlingsstart. Men från och med 2010 stryks kvalet från schemat och de bästa amatörerna får hoppas på andra sätt att ta sig in i startfältet.
Tanken var att tävlingen om de sex amatörplatserna skulle avgöras på Kungsängen måndagen den 19 juli, men nu har golfförbundet strukit tävlingen från schemat.
– Det är tråkigt att det inte blir någon tävling. Vi borde ha tänkt på att få med det i avtalet, men missade det. Så felet ligger på oss, säger SGF:s idrottschef Ingemar Nyman.
I år är det som bekant första gången som Nordea Scandinavian Masters spelas i ny regi. Svenska Golfförbundet är förvisso minoritetsägare i det nya Masters-bolaget men det är Bro Hof Slott AB, med ägaren Björn Örås i spetsen, som är majoritetsägare.
Och Masters-ledningen vill fördela startplatserna på annat sätt.
– Vi har inte bestämt hur vi gör, men vi vill absolut se de bästa amatörerna i tävlingen. Vi vill däremot inte ha ett kval, eftersom det är lite gambling över det. Men vi har bra kontakt med landslagsledningen för att ha koll på vilka amatörer som spelar bra, säger Scandinavian Masters vd Fredrik Nilsmark.
Han tillägger dock att det inte är klart att de sex platserna är vikta enbart för svenska amatörer. Enligt Nilsmark kan det finnas intressanta amatörspelare utanför Sveriges gränser som ledningen gärna vill se spela tävlingen.
Även om det inte blir något kval i år så betyder inte det att den dörren är stängd för all framtid, understryker Nilsmark. Det får utvärderingen efter året visa, vilken modell som får gälla för nästa år.
Så här fördelas platserna i Nordea Scandinavian Masters:
134 platser går till spelarna på European Tour enligt tourens kriterier.
6 amatörplatser (svenska/utländska)
8 wild cards (tävlingsledningen kan fritt bjuda in vilka proffs de vill, och spelaren behöver inte vara medlem av Europatouren). Hit hör exempelvis PGA-touramerikanen Dustin Johnson, som spelar Nordea Scandinavian Masters i år. Se artikel här. Två av dessa åtta wild cards ska dock ges till ET-medlemmar som inte på annat sätt kvalificerat sig för tävlingen.
8 platser för svenska proffs. Två av platserna går här till ettan och tvåan på Nordea Tour-rankingen (vilket är en försämring jämfört med de fyra platser touren hade förra året). De övriga sex platserna går vanligtvis till svenskar på PGA-touren. De som tidigare vunnit tävlingen har dock en egen startkategori, så exempelvis Jesper Parnevik och Joakim Haeggman tar sig in i tävlingen via den ET-kategorin (om de vill spela).
Årets Nordea Scandinavian Masters spelas på Bro Hof den 22-25 juli.