Hoppa till innehåll

Kunglig glans över Abu Dhabi

Strax innan tee off fick svenskarna i Abu Dhabi oväntat besök på Abu Dhabi Golf Club. Kronprinsessan Victoria passade på att hälsa på spelarna under ett besök i landet, och visade att hon har koll på golfen.

Karin Klarström

På morgonen nådde agenten Johan Elliot av nyheten om att kronprinsessan Victoria var på gång att hälsa på ute på Abu Dhabi Golf Club, och tävlingsarrangören undrade om kanske Henrik Stenson hade tid att säga hej.

Det hade han såklart, och liksom Alexander Norén fick han träffa Sveriges blivande drottning för första gången, strax innan det var dags för tee off.

– Jag hörde för någon månad sedan att hon kanske skulle åka dit, men sen hörde jag inget mer förrän i morse, säger agenten Johan Elliot.

Kronprinsessan är i landet för den internationell energikonferensen World Future Energy Summit, och passade på att åka ut till golfbanan på torsdagen innan färden skulle gå vidare mot Dubai.

Kronprinsessan är golfintresserad och visade enligt Elliot att hon har koll på läget när han och Stenson fick en snabb pratstund på plats.

– Hon tyckte det var kul att komma ut, och skojade om att det kanske inte var bästa tillfället eftersom det var så tätt inpå spelet. Men vi pratade en del om energikonferensen också. Hon är väldigt trevlig, säger Johan Elliot.

Fasth och Norén jagar Schwartzel
Stenson siktar på ett bättre golfår
Aktuell ställning: Abu Dhabi Golf Championship

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Svenska framgångar i Faldo Series Europafinal

Grave och Jansson tvåor i Abu Dhabi.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.

Svenskarna backade i Abu Dhabi

Varken Norén eller Åberg lyckades utnyttja fina förhållanden under "moving day".

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

TourTempen – Inga dåliga gubbar

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.