Hoppa till innehåll

KRÖNIKA. ”Stenson snackar som en vinnare”

Alla gör misstag. Färre klarar av att hantera dem. Men Henrik Stenson har lärt sig läxan. Det kan göra honom till en vinnare i helgen.

Tobias Bergman

PGA Championship

Bild 1121937Spelplats: Oak Hill, Rochester, USA
Speldatum: 8-11 augusti 2013
Titelförsvarare: Rory McIlroy

Aktuell ställning

Startfält

Starttider

Fed Ex Cup-ranking

Race to Dubai-ranking

Världsranking

Vi kan prata om vem som slår bollen bäst eller ser hetast ut med puttern.

Det går att analysera formkurvor, statistik och siffror tills korna går hem, men till sist alltid måste vi ändå komma fram till att det spelar mycket liten roll.

För den enskilt viktigaste ingrediensen i det recept som leder till framgång i ett av de stora mästerskapen i golf finns varken i tabeller eller listor.

Utan i huvudet.

Därför är jag glad över att höra Henrik Stenson prata efter ronden på fredagen, när en kvalmig eftermiddag blivit ljum och solen var på väg att sänka sig bakom de fantastiskt mäktiga ekarna på Oak Hills östra bana.

Han säger alltid många roliga, spännande och insiktfulla saker och fredagen var inget undantag, men det skarpaste var detta:

”Jag tar motgångarna när jag inte hamnar på bästa läget och gör det bästa av nästa slag. Mentalt känns det som att jag är på ett bra ställe.”

För det är precis vad majorgolf handlar om.

 

Även om spelarna är skickliga finns det ingen som lirar en tävling på minst 72 hål helt perfekt och alla deltagare kommer att få sin välförtjänta del av risiga lägen i diaboliska bunkrar och saftig ruff. Den som reagerar negativt, förbannar sin otur och bär med sig frustrationen sätter ofta sig själv i ytterligare problem och dubbelbogeyn är aldrig längre bort än ett dåligt beslut från ett ännu sämre läge.

För du kan aldrig forcera fram en score på den här typen av bana.

Men den som sväljer den beska medicinen, accepterar en bogey och spelar förnuftigt går inte heller sällan därifrån med par – och det resultatet känns i det läget som en birdie.

Sånt här kan förstås utanför repen-nissar som jag själv prata om som den självklaraste saken i världen. Men sedan är det förstås en helt annan business att genomföra det i skarpt läge, när pressen ökar, adrenalinet pumpar och man ser bortflyende namn med horder av röda siffror på resultattavlorna.

Men det är då Henrik Stenson visar att han har lärt sig något av att spela på den här nivån i så många år; det är i det här läget alla segrar, ledarbollar, besvikelser och lärdomar eller sådant som vi samlat kallar erfarenhet betalar sig.

Och det är också därför han har gett sig själv chansen att vinna en majortävling – ännu en gång.

Det betyder inte att han gör det.

Men varje gång han får chansen betyder det att han också tar ett steg närmare drömmen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.