Hoppa till innehåll

KRÖNIKA ”Carro har bara Carro kvar att besegra”

Banan är besegrad, konkurrenterna likaså. Nu finns det bara en enda person som skiljer Caroline Hedwall från hennes största seger hittills. Det är Caroline Hedwall själv.

Tobias Bergman

Formen har knappast varit bättre och försprånget är betryggande. Hon har storpubliken i ryggen, de värsta konkurrenterna har fallit ifrån och vädergudarna tycks inte heller komma med några obehagliga överraskningar på söndagen.

Så den enda fråga Caroline Hedwall har kvar att besvara här på läckra Vasatorp är denna: Hur i hela världen ska du kunna tappa det här?

Det högst sannolika svaret är förstås att hon inte kan göra det.

Det finns en uppenbar risk eller möjlighet, beroende vem som ser på saken, att Hedwall kopplar i cruise control, ägnar söndagen åt riskminimering snarare än hjältedåd och håller undan till en säker seger i detta första Helsingborg Open.

Problemet är bara ett och det är att vi pratar om golf – och i det spelet existerar få komfortzoner.

Inte ens för spelare av Caroline Hedwalls kaliber.

Hon leder med fyra slag och precis alla – publik, konkurrenter och hon själv – förväntar sig att hon ska lösa det här, så på det sättet är titeln inte längre hennes att vinna, utan hon kan bara förlora den. I det läget är det lätt hänt att komma ut med en defensiv och avvaktande attityd som kan förstärkas genom tidiga misstag eller bogeys, samtidigt som konkurrenter närmar sig bakifrån. Hon säger själv att det på ett sätt är lättare att hantera situationen om man ligger fyra slag efter istället för fyra slag före, eftersom det är en position då det bara finns ett enda val och det är att trycka plattan i mattan.

Så paradoxalt nog måste hon försöka gå ut och spela den aggressiva och hämningslösa golf som har tagit henne till tio under par, även om hon kan kosta på sig att inte attackera de allra mest utsatta pinnarna.

Men hon är också klok nog att inse att vad som än händer under söndagen så kommer hon få med sig en viktig erfarenhet. Lyckas hon hålla undan för konkurrenterna vet hon att hon klarar av att hantera den här typen av situation; att kunna leverera på beställning inför en förväntansfull hemmapublik. Om hon skulle snubbla på vägen och förlora så vet hon vad hon måste göra annorlunda för att lyckas nästa gång.

Sedan är det ju faktiskt också så att det aldrig går att kontrollera vad andra spelare gör. Caroline Hedwall kan gå ut och göra en vettig rond, men ändå få stryk mot någon i kön som spelar sitt livs golf.

Sådär.

Då har vi funderat över alla ”om”, ”men” och ”kanske” och garderat oss mot alla eventualiteter och tänkbara scenarier.

Med det sagt så tror jag inte längre att någon har en chans mot Caroline Hedwall i den här tävlingen. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.