Turkies Airlines Ladies Open
Datum: 10-13 maj
Spelplats: National Golf Club, Belek, Antalya (Turkiet)
Prissumma: 250 000 euro
Vinnare: Christel Boeljon (-7)
LÄS MER
Pernilla toppar i Turkiet (Text från torsdagens rond)
HIO för jagande Pernilla (Text från fredagens rond)
Koch avancerar (Text från lördagens rond)
Svenska resultat
3) Carin Koch, -2
6) Pernilla Lindberg, par
14) Louise Larsson, +4
31) Linda Wessberg, +8
36) Mikaela Parmlid, +9
51) Lotta Wahlin, +13
När lördag växlade till söndag började det susa friskt i trädkronorna runt National Golf Clubs smala fairways.
När tävlingsledningen dessutom valde att placera flaggorna på svåråtkomliga platser på greenerna sköt scorerna i höjden. Blott tre spelare lyckades ta sig runt på röda siffror under avslutningsronden i Turkish Airlines Ladies Open.
Christel Boeljon tog vid där hon avslutade fjolårets tävling – överst på podiet.
Holländskan lät sig inte påverkas av sin inledande bogey på ettan utan malde hela tiden på mot segern. Hon var aldrig riktigt hotad på allvar och hade med sina -7 tre slags marginal gentemot tvåan Ursula Wikström.
Därmed tog Boeljon sin tredje seger i karriären – varav årets andra.
Även Carin Koch tog farväl av den turkiska banan med en 73-rond i protokollet. Med -2 i totalen delade hon tredjeplatsen med Carlota Ciganda. Det innebar att Koch noterade sin bästa tävlingsplacering på tio månader.
– Det firar jag med en god middag och ett glas rosé. Och så får jag komma hem till mina pojkar i morgon, hälsar Carin Koch till Svensk Golf.
Under veckans tävling har 41-åringen varit het på och runt greenerna, och ljummen från tee.
– Järnslagen har också funkat bra. Det är mest mentala grejer att jobba vidare med.
Närmast väntar en veckas ledighet, sedan återvänder Koch till LET för Ladies German Open.
Pernilla Lindberg fortsätter att visa god form. Totalscoren par räckte till en sjätteplats, trots att hon noterade tre bogeys under de avslutande nio hålen.
– När jag kom in var jag besviken, för det kändes som att jag ”lämnade” många slag där ute. Jag har haft svårt att hålla ihop spelet under alla 18 hålen den här veckan, men det är lite så banan är. Den tar alltid tillbaka och man kan aldrig slappna av, säger Pernilla till Svensk Golf.
Den här säsongen gäller mottot ”ingen rast, ingen ro” för Bollnäs-tjejen som kombinerar satsningen på både LPGA och LET.
– Jag ska spela ett US Open-kval i USA på tisdag, så det blir en lång resdag i morgon och sedan 36 hål på tisdag. Inte helt optimalt – men jag ska ge det en chans. Även om det alltid finns små saker att jobba på så känns formen stabil.