CN Canadian Women´s Open
Datum: 22-25 augusti
Spelplats: Royal Mayfair GC, Edmonton, Kanada
Prispott: 2 miljoner dollar
Vinnare: Lydia Ko
Relaterat
Hedwall tre från täten
Hedwall tolva i Kanada
Hedwall i ledning
Lydia Ko såg till att bli historisk för andra året i rad. I fjol blev hon som 15-åring den yngsta spelaren någonsin att vinna en LPGA-tävling. I år blev hon den första amatör som vann sin andra tävling och fölljaktligen också den första amatören som försvarade en titel.
– Visst är jag överraskad, men jag har spelat riktigt bra golf och är mest glad. Mitt mål var att gå fem under par idag och bara spela mitt eget spel. Om någon sedan gör det bättre är det ingenting jag kan göra något åt, sa Lydia Ko, som gick slutvarvet på 64 – tre slag bättre än någon annan – och vann med hela fem slag före fransyskan Karine Icher.
Att hon som amatör fick se Icher ta emot förstaprischecken på 300 000 dollar brydde hon sig inte om.
– Jag har sagt det många gånger, pengarna bekymrar mig inte.
Lydia Ko har vid 16 års ålder vunnit fyra proffstävlingar. Två gånger Canadian Open och dessutom New South Wales Open (2012) ¨på den australiska touren och New Zealand Open (2013) på Ladies European Tour. Hon har nu spelat totalt 14 LPGA-tävlingar och ännu inte missat en kvalgräns.
Hedwall mellan klubbor
Caroline Hedwall, som fick 71 på varvet och delade tredjeplatsen med Brittany Lincicome, var i ensam ledning efter tre dagars spel. Men när Lydia Ko trampade gasen i botten sista dagen hade hon ingen chans att hänga med. Tonåringen gjorde fem birdies på sina första åtta hål och skaffade sig ett ointagligt försprång.
– Lydia spelade fantastiskt, hon är helt otrolig, sa Caroline till LPGA:s hemsida.
– För egen del kändes det som om jag ofta hamnade mellan klubbor idag så jag hade svårt att bestämma mig för slagen. Därför kom jag inte tillräckligt nära pinnarna.
– Men det här är en av mina bästa placeringar på LPGA, så jag är mycket nöjd med veckan. Jag väntar fortfarande på min första seger, förhoppningsvis kommer den snart, sa Caroline.
Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg avslutade snyggt med var sin 68-rond och slutade på delad 20:e respektive delad 24:e plats. Sophie Gustafson hade 72 och blev delad 45:a.