Hoppa till innehåll

PGA Tour: Kim vann i särspel

Anthony Kim vann Shell Houston Open efter särspel mot landsmannen Vaughn Taylor och tog därmed sin tredje PGA Tour-seger i karriären. Fredrik Jacobson slutade delad 22:a.

Oskar Åsgård

Shell Houston Open

Bild 1108174

Speldatum: 1-4 april
Bana: Redstone GC (Tournament Course), Humble, Texas
Segrare: Anthony Kim
Prispengar: 5 800 000 $ (1 044 000 $ till vinnaren)

FedEx Cup-ranking
Världsranking

Startfält
Slutställning
Slutresultat och prispengar

SvenskresultatD22) Fredrik Jacobson, 283 (-5)
D50) Carl Pettersson, 289 (+1)
MC) Daniel Chopra, 149 (+5)

Tidigare artiklarJacobson klättrar (Rond 3)

Tättrio jagar Mastersbiljett (Rond 2)

Samlat fält i Houston (Rond 1)

Couples mot ny vår (Inför)

Anthony Kim är en förändrad ung man.

När han kom ut på touren 2007 var han kaxig och betedde sig som en bortskämd tonåring. Humöret var hetsigt och klubborna fick ofta smaka när slagen inte slogs enligt plan.

Men supertalangen insåg att man inte kom långt på att vara kaxig och barnslig och svarade för ett imponerande år på banan 2008. Utöver sina två första titlar på PGA Tour plockade Kim 2,5 poäng till USA i sin Ryder Cup-debut på Valhalla och utklassningssegern (5/4) mot Sergio Garcia i söndagens första singelmatch minns många.

Därför kunde ”nya” Anthony Kim lugna ner sig och ladda om efter att han missat en tvåmetersputt för seger i Shell Houston Open på det 72:a hålet.

– För två år sen hade bagen varit i vattnet. Jag hade inte haft klubbor att spela med i särspelet, skämtade Kim på presskonferensen.

– Men nu kände jag mig bara lugn där ute. Jag är bekväm med vem jag är där ute, jag har hittat min identitet, fortsatte 24-åringen.

I motsats till Kim rullade Vaughn Taylor i en mycket viktig putt, för birdie, på det 72:a hålet för att ta sig till tolv under par och särspel. Väl där misslyckades dock Taylor med att rädda par efter att ha missat green på första särspelshålet.

Kim kunde med en enkel tvåputt för par besegra Taylor och lägga en tredje PGA Tour-titel till sin CV.

– Jag har lagt ner mycket hårt arbete, så nu känns det som att när jag är här ute vet jag att jag kommer göra bra ifrån mig. Det självförtroendet har lyft mitt spel till en ny nivå, sa den nöjde segraren.

Även om Taylor föll på mållinjen fick han ändå in 626 400 fräscha dollar på bankkontot. Men 34-åringen var uppenbart besviken efteråt, eftersom en seger hade gett en åtråvärd plats i US Masters.

– Jag är enormt besviken. Det här är tufft att svälja, sa Taylor efteråt.

Vad som gjorde det extra bittert för Taylor är att han spelade sin collegegolf på Augusta State University och därmed har en nära koppling till staden och Augusta National Golf Club.

Jacobson klättrade i FedEx Cup
Även om Fredrik Jacobson inte fick till den finalrond han säkert önskade (71) och tappade en placering i den slutliga resultatlistan innebar den delade 22:a platsen och de medföljande 48 FedEx Cup-poängen att svensken klättrade tio placeringar till 72:a plats i FedEx Cup-rankingen.

Den andra svensken som spelade samtliga fyra vara i Houston, Carl Pettersson, avslutade med en parrond, vilket gav en delad 50:e plats i sammandraget.

Pettersson är dock fortsatt bästa svensk i FedEx Cup-listan som nummer 54.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.