Hoppa till innehåll

Karlsson föll i särspel – igen

För andra året i rad föll Robert Karlsson i särspel i Fedex St Jude Classic.En dålig chip sänkte Karlsson på tredje särspelshålet.– Jag spelade inte jättebra sista nio, säger Karlsson efter sin andraplats.

Martin Strömberg

Det blev tidigt en matchspelssituation under sista dagen på TPC Southwind då Frazar och Karlsson gled ifrån det övriga fältet. Båda var tre under tidigt i varvet och ledde med 5-6 slag hela vägen runt.

– Banan är inte så svår från tee till green men om man missar green så får man ofta luriga lägen, berättar Karlsson för Svensk Golf.

Han hade länge ett slags ledning men efter missad birdie på enkla 16:e och en strulig bogey på långa17:e hade amerikanen ett slags ledning inför sista hålet.

Väl där satte nerverna käppar i hjulet för Frazar. Han satte andra slaget i vattnet till vänster om green med en järn åtta och öppnade därmed dörren på vid gavel för Karlsson. Svensken spelade trots det konservativt och tvingades sänka en putt på nästan tre meter för par för att ta sig till särspel. Han gick två under (68) sista dagen och blev 13 under totalt.

Väl i särspel delade duon på par de två första hålen, banans 18:e och 11:e. På tredje särspelshålet, banans 12:e slog Karlsson andraslaget kort höger och slog sedan en till synes enkel chip fyra meter för långt.

– Den kom ut väldigt lågt och bara drog iväg. I medgräs sticker den och i motgräs checkar den upp så det var svårchippat.

Frazar tvåputtade säkert för sitt par men när Karlsson för andra gången var tvungen att sätta en lång putt för att rädda sig missade han.

Ifjol föll Karlsson mot engelsmannen Lee Westwood och den 41-årige svensken får fortsätta att vänta på sin första seger på PGA-touren.

– Jag måste ändå vara jäkligt nöjd med veckan och jag har spelat riktigt solitt. I ett särspel måste ju någon vinna till slut och han gjorde inga direkta misstag, säger Karlsson.

Vänta på första segern slipper däremot 39-årige Harrison Frazar. Men det tog 355 tävlingar innan han lyckades och det syntes att han var nervös periodvis. Frazar har dragits med stora skadeproblem de senaste åren och han låg först på 178:e plats på Fedex-listan inför tävlingen i Memphis.

– Det har varit några långa och tunga år, sa en märkbart rörd Frazar efter sin debutseger.

Segern lyfte honom till 40:e plats och ger honom dessutom bland annat en plats i nästa års US Masters.

För Robert Karlsson del väntar nu US Open på Congressional utanför Washington, en bana han aldrig har spelat.

– Men min caddie har varit där och blivit tvåa med Monty och jag hoppas kunna spela ett varv kanske ett och ett halvt innan tävling, säger Karlsson.

Carl Pettersson delade åttonde plats efter en avslutande 68:a medan Fredrik Jacobsson rasade efter en 75:a sista dagen.

Alex US Open-quiz
Svenskarna spelar ihop

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.