Hoppa till innehåll

Karlsson behåller skör ledning

Robert Karlsson hade en femslagsledning, men tappade och leder nu med ett slag inför finalen av FedEx St Jude Classic. Han har sällskap av både Fredrik Jacobson och Carl Pettersson på topp-10.

Karin Klarström

FedEx St Jude Classic

PGA TOUR

Spelplats: TPC Southwind, Memphis, Tennesse
Speldatum: 9-12 juni
Prispengar: 5 600 000 us dollar
Vinnare: Lee Westwood (2010)

Starttider
Startfält
Aktuell ställning
FedEx Cup-ranking


TV-TIDER

To-sön: 21.00-00.00

LÄS OCKSÅ:
”Robban” i topp direkt
Karlsson tog ledningen

Det såg lovande ut för Robert Karlsson tidigt den här veckan. Med förra årets andraplats i färskt minne var den positiva känslan för banan snabbt tillbaka och redan efter första ronden var Karlsson uppe på andra plats i tävlingen. På fredagen klev han upp i en ensam treslagsledning, och under lördagen såg det ut som att han skulle lägga förföljarna ännu längre bakom sig. Men det höll inte hela vägen.

Under lördagen gick Robert Karlsson ut i ledarbollen, vilket betydde att han fick tillbringa maximal tid i den 35-gradiga sydstatsvärmen.

Inför avslutningen på den tredje ronden hade svensken bara noterat två bogeys tidigare under veckan. Men på hål 17 och 18 kom två på raken. Men dessa tappade slag krympte det som en stund var en femslagsledning till att bli en marginal på ett slag ned till konkurrenterna.  Karlssons svit på 66-65-68 betyder -11 inför sista dagens spel.

Han var dock nöjd med spelet under dagen, trots den snöpliga avslutningen:

– Det var ett dåligt slag på 17:e, och på det 18:e så pushade jag utslaget. Men annars tycker jag att jag spelade stabilt och jag ser fram emot morgondagen, sa han till tv-reportern efter ronden.

Han är glad över att befinna sig långt upp på ledartavlan, eftersom det är från den positionen man kan vara med och fightas, men egentligen är lördagens resultat ointressant. Det är på söndagen det är dags att summera, sa Karlsson på den efterföljande presskonferensen.

– Om jag går på 80 slag i morgon blir jag väl 50:e man eller så, om jag går på 60 slag så vinner jag förmodligen. Allt kan hända, jag ser bara fram emot att gå ut och spela golf, sa svensken.

Det är dock en positiv ledartavla, ur svensk synvinkel, inför finaldagen. Dels är det Karlsson som fortfarande har en ensam ledning, men här finns också Fredrik Jacobson och Carl Pettersson. ”Fidde” spelade in sig på femte plats redan på fredagen efter en strålande 65-rond, och behåller den placeringen inför finalspelet efter lördagens 68:a. Jacobson är nu på -6 och har fem slag upp till ledande Karlsson.

Bara slaget sämre än ”Fidde” är Carl Pettersson, som spelade upp sig på en delad sjundeplats, efter  lördagens 67:a.

Amerikanen Harrison Frazar spelade upp sig till en ensam andraplats, på -10, efter lördagens 64:a. Ett par slag bakom ligger sydafrikanen Retief Goosen, som också slog till med en 64-rond under ”moving day”.

Den fjärde svensken i sällskapet är Richard S Johnson. Han gick två över par på lördagen, och ligger i botten på resultatlistan på sammanlagt +4 efter tre dagars spel.

Följ svenskarna i Memphis
Gustafson gjorde ett ryck

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.