Hoppa till innehåll

Karlberg klar för sitt första US Open

I år tog han sin första internationella tourseger, och på måndagseftermiddagen blev Rikard Karlberg också klar för start i sin första major. Svensken säkrade startplatsen i årets US Open via särspel i England.

Karin Klarström

… men miss i BO-kvalet

Det blev ingen svensk framgång i kvalet till British Open som spelades på Gleneagles, Texas, på måndagen. Varken Fredrik Jacobson, Mathias Grönberg eller Daniel Chopra var nära att ta någon av de åtta platserna i 150-årsjubilerande British Open på St Andrews. Jacobson var närmast, men hade ändå fem slag upp till särspel om den sista platsen.

Peter Hanson hade tänkt kvala till årets US Open på Walton Heath utanför London på måndagen. Europatoursegern för en dryg vecka sedan lyfte honom i rankingen, vilket säkrade platsen i majorn och skåningen slapp spela kvalet.

Men en annan svensk säkrade ytterligare en blågul plats på Pebble Beach i juni. Ale-spelaren Rikard Karlberg lyckades säkra en av de allra sista platserna i kvalet, tack vare kyliga nerver i det direkt avgörande särspelet sent på måndagen.

Englands James Morrisson vann kvalet med två slags marginal ned till argentinaren Rafael Echenique, och därefter följde engelsmannen Gary Boyd, spanjoren Rafael Cabrera-Bello, Rhys Davies från Wales samt Gareth Maybin från Nordirland. Sedan återstod fem platser, och sex man i särspel. Där blev det till sist söndagens skrällsegrare Simon Khan som fick ge sig. Han medgav att han kände sig lite omskakad efter att ha spelat hem en av de tyngsta titlarna på Europatouren drygt ett dygn tidigare.

Rikard Karlberg missade en kort birdieputt på det 36:e hålet, vilket kunde ha säkrat en startplats under ordinarie rond. Men i stället kunde han på det första särspelshålet sänka en sjumeters för birdie, och knipa platsen den vägen.

– Jag hade en bra linje och det enda jag tänkte på var att sänka den där putten. Jag visste inte om det skulle räcka, eftersom jag inte visste hur de andra hade spelat, men det var en skön känsla, sa Karlberg till Europatourens hemsida.

– Jag tror det blir lite party i kväll…

Det betyder att Asian Tour-spelaren nu får spela sitt livs första US Open – ja, sitt livs första major över huvud taget. Mikko Ilonen, Pablo Martin, Grégory Havret och Jean-Francoise Lucquin gjorde Karlberg sällskap från särspelet.

Karlberg tog tidigare i år sin första internationella tourseger när han spelade hem SAIL Open på Asian Tour i månadsskiftet mars-april.

Tre svenskor kvalade in

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Sex spelare kvalificerade sig för The Open

Nu återstår bara två möjligheter att ta sig in i The Open på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Garcia: Lasagnen ställde till det i The Open-kvalet

Fyra svenskar missade The Open, och även Sergio Garcia blev utan plats på Royal Birkdale. Spanjoren pekade efteråt ut en oväntad orsak till kvalmissen.

Toursvepet – nio birdies av Lagergren

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

För första gången – The Open-kvalet sänds live

The R&A direktsänder finalkvalet till The Open. Sex svenskar och flera världsstjärnor jagar de sista platserna till Royal Birkdale.

Svenskarna som kvalar till The Open

Sex svenskar försöker spela sig till The Open Championship när det sista kvalet avgörs den 30 juni. Motståndet består bland annat av Dustin Johnson, Sergio Garcia och flera andra världsstjärnor.