Hoppa till innehåll

Känd longdriver sadlar om

Cristian Sterning har varit en av Sveriges bästa longdrivers. Nu sadlar han om – för att bli golfspelare.

Tobias Bergman

Vi har hört talas om långtslående golfspelare som sadlar om för att bli longdrivers. Däremot är det färre som går åt andra hållet.

Men här är ett undantag.

Skåningen Cristian Sterning, som varit en av landets mest omtalade longdrivers och exempelvis startat i tre VM, har nämligen bestämt sig för att försöka sig på en satsning på själva spelet. Målsättningen är att spela Nordea Tour-tävlingen Sturup Park Masters 2011 och få vara med i alla fyra ronder.

Till sin hjälp har han tagit rutinerade tränaren Gunnar Mueller.

– Jag har inte tagit en lektion i ”vanlig golf” sen 2002…så jag är rädd att han ska helt såga min sving, sa Sterning innan första passet.

Men allt avlöpte väl:

– Jag var lika nervös som Cristian innan träningen. Jag såg framför mig en vild sving med väldigt lite kontroll. Men det här ser ju riktigt bra ut, sa Mueller.

Cristians och Gunnars utmaning kan följas på http://longdrivetogolf.blogg.se/ och i juni 2011 är det alltså examensdags.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.