Shell Houston Open

Speldatum: 2–5 april 2015
Spelplats: GC of Houston
Par: 72
Längd: 7 422 yards (6 787 m)
Titelförsvarare: Matt Jones
Prissumma: $6,600,000
Svenskar i fältet:
D14. Jonas Blixt, –4, 68
D28. Freddie Jacobson, –3, 69
D117. Carl Pettersson, +2, 74
D128. David Lingmerth, +3, 75
Medan golfvärlden väntar på besked från Tiger Woods, rankad 104 i världen, om han ska delta i Masters eller inte, så gör en stor del av världseliten upp i Shell Houston Open. Efter första dagen leder amerikanen Scott Piercy med två slag efter 63 slag, nio under par och tangerat banrekord.
Tre slag bakom ligger Phil Mickelson på en delad fjärdeplats. Och det verkar som att han har hittat formen, i synnerhet i närspelet som var imponerande. Mickelson gick in på 66 slag och var nöjd efter ronden.
– Mitt närspel var faktiskt det som kostade så många slag förra veckan. Jag har jobbat på det de sista tre dagarna och kunde vända på det efter några dagar så nu känns den delen av spelet bra, säger Mickelson till touren.
Jonas Blixt, 68 slag första varvet, ligger på en delad 14:e plats och stod för dagens slag när han sänkte sitt andraslag för eagle från 145 meter på det 17:e hålet.
Freddie Jacobson ligger ett slag bakom Blixt på en delad 28:e plats.
Sämre gick det dessvärre för Carl Pettersson och David Lingmerth. Pettersson gick två över och Lingmerth tre över.