Så sänds Masters
SVT1 onsdag 6 april 2011 kl 22.45-23.15: Golfmagasin
SVT24 torsdag 7 april 2011 kl 21.00-22.45: Direktsändning, US Masters – första dagen
SVT1 torsdag 7 april 2011 kl 22.45-01.30: Direktsändning, US Masters forts
SVT24 fredag 8 april 2011 kl 21.45-22.40: Direktsändning, US Masters – andra dagen
SVT1 fredag 8 april 2011 kl 22.40-01.30: Direktsändning, US Masters forts
SVT24 lördag 9 april 2011 kl 21.30-22.55: Direktsändning, US Masters – tredje dagen
SVT1 lördag 9 april 2011 kl 22.55-01.00: Direktsändning, US Masters forts
SVT.se söndag 10 april 2011 kl 20.00-21.00: Direktsändning, US Masters – fjärde dagen
SVT24 söndag 10 april 2011 kl 21.00-23.00: Direktsändning, US Masters forts
SVT1 söndag 10 april 2011 kl 23.00-01.00: Direktsändning, US Masters forts
Under de två senaste British Open-tävlingarna har Richard S Johnson slagit ihjäl tristessen mellan ronderna genom att agera sidekick åt Viasats kommentatorer med Göran Zachrisson i spetsen.
Stockholmarens insatser har hyllats av många – och uppenbarligen också uppmärksammats av SVT.
Det är nämligen klart att Johnson blir expertkommentator för US Masters på Augusta National och tar plats i båset tillsammans med Jonas Karlsson. Per-Ulrik Johansson, som expertkommenterade på Bro Hof i somras, fick frågan först men han hade ingen möjlighet att följa med. Istället gick erbjudandet till fjolårets Nordea Scandinavian Masters-segrare, som efter viss betänketid svarade ja.
– Det ska bli riktigt roligt. Jag har ju inte tagit mig dit som spelare ännu, men ser fram emot att berätta om mina intryck från sidan om, säger Johnson.
Hur trivs du i kommentatorsrollen?
– Jag har ju suttit med i två British Open och tycker att det har varit skoj. Förhoppningsvis har man väl kunnat bidra med något.
Vilken relation har du till tävlingen?
– Jag måste säga att mina starkaste minnen från Masters är lite äldre. Från den tiden då de kunde skjuta 30 på de sista nio hålen och skapa grym stämning. Jag är inte så förtjust i förändringarna av banan, eftersom den har förlorat lite av sin karaktär. Men nu är ju i alla fall ruffarna kortare klippta igen, så det är bra, säger Johnson.
Har du spelat banan själv?
– Jag har fått erbjudandet några gånger, men aldrig haft möjlighet att genomföra det.
Så nu slänger du väl in ditt namn till måndagens utlottning av platser till media…?
– Haha, nä tyvärr inte. Jag ska i väg och spela någon annanstans.
Mattias Brännholm är redaktör för SVT:s sändningar från Augusta och mycket nöjd över att ha med Richard i teamet.
– Richard spelar på touren nu, han vet vad spelarna snackar om, han vet vad de tränar på i sitt spel och han informationen som gör att han blir en strålande expertkommentator, säger Brännholm till Svensk Golf.
Men han har inte spelat US Masters…?
– Nej, och det var en sak vi såklart diskuterade innan. Men han har följt tävlingen under åren, kan den mycket väl och behöver bara gå banan ett par gånger så ska det bli bra ändå.
SVT-tittarna kan redan på onsdagen se e halvtimmes förhandsmagasin. Sändningen från tävlingen börjar på torsdag. Se sändningstider i faktarutan intill.