Svenska placeringar
7, -9 Johan Edfors
d8, -8 Alexander Norén
d13, -7 Henrik Stenson
d24, -5 Niclas Fasth
d24, -5 Peter Hanson
d36, -3 Christian Nilsson
d45, -2 Mikael Lundberg
Fakta: Volvo China Open 2010

Titelförsvarare: Scott Strange
Spelplats: Suzhou Jinji Lake Golf Club, Suzhou, Kina
Datum: 15-18 april 2010
Prispengar: 2 500 000 euro
Y.E. Yang har nu sin första seger sedan fjolårets PGA Championship inom räckhåll. Sydkoreanen stod för en bogeyfri 68:a under tredje varvet av Volvo China Open, och gick till ensam ledning på 14 under par.
– Överlag var det svårt idag, men jag är väldigt nöjd med att att ha räddat många par. Det säkrar en bra position på ledartavlan. Förhoppningsvis kan jag fortsätta på samma sätt i morgon, säger Yang till Europatourens hemsida.
Tävlingen är visserligen långt ifrån avgjord då det bara skiljer ett slag ned till Mikko Ilonen och Jamie Donaldson.
Johan Edfors, som är ensam sjua, startar söndagen med fem slag att hämta in på Yang. Edfors klättrade 14 platser i resultatlistan under tredje ronden där han slutligen lämnade banan med fem birdies och en bogey i kortet.
Bland de tio främsta återfinns även Alexander Norén. Trots en dubbel på hål 13 avverkade Norén lördagens varv på två under par, 70 slag – vilket innebar avancemang till totalt åtta under.
På sju under par och delad 13:e plats är heller inte Henrik Stenson helt avskriven från den slutgiltiga segerstriden. Tredje dagens 68:a förde honom till sju under par samt 20 placeringar uppåt på resultattavlan.