Hoppa till innehåll

Super-Kaymer vann i Kina

Fredrik Jacobson kämpade väl och slutade tvåa i WGC-HSBC Champions i Shanghai. Tyske Martin Kaymer stormade förbi då han gjorde nio birdies sista tolv hålen och Jacobson slutade tre slag efter.

Martin Strömberg

Slutställning HSBC Champions

Slutställning

Race to Dubai

WGC-HSBC Champions

Datum: 3-6 november
Bana: Sheshan International, Shanghai, Kina
Prissumma: 7 miljoner USD
Titelförsvarare: Francesco Molinari

Starttider

Det blev ingen svensk storseger på Sheshan International utanför Shanghai. Men det krävdes tidernas lägsta avslutningsvarv för att stjälpa Fredrik Jacobson.

– Det var lite tuffare därute idag, lite mer vind och lite kallare. Jag är verkligen imponerad över vissa scorer idag, sa Jacobson.

Martin Kaymer spelade som i trance och gick sista nio sju under par och hade dessutom birdies på sjuan och åttan i kortet. Totalt blev det 63 slag, nytt tangerat banrekord.

– Det var ett hyfsat år. Nu är det ett mycket bra år, sa den 26-årige tysken efter segern.

Kaymer avancerade genom seger upp till fjärde plats på världsrankingen och närmade sig Luke Donald i toppen av Race to Dubai. Det var hans tolfte ET-seger totalt, andra seger i år och det var fjärde året i följd som han tagit minst två segrar per år.

Och Kaymer visade inga som helst nerver eller tappad kontroll i slutet. 

– Jag spelade riktigt bra golf och jag är väldigt glad att äntligen få ihop det hela vägen. De senaste veckorna har jag spelat bra utan att lyckas vinna, sa Kaymer efter segern

Och avslutningen var imponerande och visade ännu en gång att Kaymer har vinnarskalle. Han sänkte från sju meter på långa 17:e och satte sedan upp en wedge fem meter kort och sänkte på sista hålet för sin första WGC-seger i karriären.

– Jag ska bara försöka att fortsätta samla majors och WGC. Det var en lite tuff tid efter att jag blev världsetta med all uppmärksamhet. jag var inte van vid det men jag hoppas att det händer igen och då vet jag vad som väntar den här gången.

Samtidigt hade Jacobson svårt att få rätt längd på både slag och puttar i slutet och efter en sänkt fyrametare för par på 16:e lyckades han inte rädda par från ruffen till vänster om 17:e green.

Ett säkert par på sista gav ändå en ensam andraplats, ett slag före nordirländaren Graeme McDowell .

– Jag gav allt och är extremt nöjd med veckan. På sista hålet spelade jag för par och det fanns ingen anledning att gå för den flaggan längst bak, sa Jacobson.

Ueda vann på hemmaplan
Edberg klarade kortet

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.