Hoppa till innehåll

Jacobson trea efter drama

Han såg ut som en segrare.Men en missad parputt på 72:a hålet kostade Fredrik Jacobson en plats i särspelet i Northern Trust Open.

Martin Strömberg

Northern Trust Open

Spelas: 14-17 februari 2013

Bana: Riviera CC, Pacific Palisades, USA

Titelförsvarare: Bill Haas, USA

Prissumma: 6 600 000 dollar

Aktuell ställning

Order of Merit

Relaterade texter:

Rond 3:

Haas ryckte på Riviera

Rond 2:

Fidde leder i L.A

Rond 1:

Jobe trea trots nervproblem

Inför:

Jesper söker formen

Tevetider, Viasat Golf:

Söndag: 21-00.30

Det svängde friskt under avslutningen på Riviera och Fredrik Jacobson satte färg på Northern Trust. Han såg avsågad ut med fem hål kvar och var då tre slag från ledningen och tittade på en lurig parputt på 14:e.

Den svenske puttfantomen snirklade i den, höll på att håla en järnsjua på nästa hål och smekte i en hal vänster-höger-putt på 16:e. Plötsligt ledde han tävlingen tillsammans med en alltmer svajig spelpartner i form av John Merrick. Det kändes upplagt för svenskseger.

– Jag satte några bra puttar för att hamna i striden.

Men efter ett exemplariskt spelat 17:e hål bommade han en lurig tremetersputt för birdie. Och tio minuter senare stod han över en putt på knappt en och en halv meter för särspel. Den föll svagt från vänster och Jacobsons stroke såg för första gången inte hundra ut utan bollen smet förbi vänstersidan.

– En tråkig avslutning såklart men vi hade ganska kul sista nio ändå, sa en besviken Jacobson.

Ändå en fantastiskt fin tävling igen av Jacobson, som verkligen visar att han är en grinder och scorare utan dess like när han är på humör och frisk. Han har inlett säsongen med två kanontävlingar och fortsätter han så här kommer seger nummer två snart.

Nu var han långt ifrån ensam om att spela sig bort från segern. Sydafrikanen Charl Schwartzel hade alla möjligheter i världen men puttade bort sig på 16:e och framförallt 17:e.

Till slut blev det särspel mellan John Merrick och Charlie Beljan, den senare som rullade i en sjumeters på sista för att ta sig in.

Väl i särspelet vann sedan Merrick då Beljan missade en parputt på en och en halv meter på det andra hålet.

Jesper Parnevik slutade delad 51:a.

Fichardt höll undan
Shin höll undan för Tseng
Svensk kvalade till PGA Latino

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.