Dagen började bra. Men efter en välkommen birdie på dagens andra hål noterade Caroline Westrup dessvärre två raka bogeys på hål 5 och 6 och föll tillbaka i listorna. Efter att med nöd och näppe, tack vare två raka birdies på gårdagens två avslutande hål, tagit sig in bland de 70 spelare som fick spela alla fem varven krävdes det ett smärre mirakel för att skånskan skulle säkra ett tourkort. Men jakten på birdies gav under slutdagen aldrig det resultat som Westrup hade hoppats på. Scoren landade på 73 slag (+1) och svenskan slutade 10 slag bakom de topp-20 som belönades med spelrättigheter på damernas största tour.
Som väntat slutade den fenomenalt bra spelande thailändskan Moriya Jutanugarn kvalets slutsteg på första plats. Jutanugarn har prenumererat på ledarpositionen under större delen av kvalet och hade i stort sett säkrat tourkortet efter halva veckan spelad.
Vad som var mindre väntat var att hon skulle behöva dela förstaplaceringen med en kanadensiska vid namn Rebecca Lee-Bentham. Detta var andra året i rad som den unga kanadensiskan presterade toppgolf under kvalets sista varv och efter rundan avslöjade hon taktiken för att lyckas i kvalet.
– Det gäller att vara lugn och att förstå att alla andra spelare också känner samma press som du själv gör, berättade Lee-Bentham för LPGA.
– Jag hade egentligen inga tankar på att vinna, fortsätter hon. Det enda jag fokuserade på var att spela bra, att slå bollen bra och att sänka puttar. Jag har väntat på det här länge och jag är otroligt nöjd med att ha lyckats ta tourkortet.
Med dagens bogeyfria varv på 67 slag tog sig Lee-Bentham upp till förstaplatsen och säkrade därmed, tillsammans med 23 kollegor, en plats på LPGA Tour 2013.