Lördagens första birdie dröjde till 17:e hålet för Karin Sjödin. Där efter räddade hon par på 18 genom att sänka en krävande andraputt, efter att den första slagits från en bit utanför greenen.
74-ronden (+2) var kanske inte exakt vad Sjödin hoppades på under dagens lite mer greppbara förhållanden. Speciellt när hon inte lyckades ta in ett enda slag på något av banans par 5.
– Det är lite frustrerande. Första dagen kanske man kan klanta sig på par 5-hålen, men att göra det tre dagar i rad känns lite överdrivet.
Ja, vad händer där egentligen?
– En bra fråga. Jag tycker att ruffen gör det svårt att göra up and down om man inte träffar greenen. I alla för mig som inte har de här touchiga små flopparna från tjockruff som styrka. Egentligen kanske det handlar om att träffa fairway och green mer än vad jag har gjort. Speciellt om man har järnsjuor kvar in på par 5-hålen. Det är riktigt dåligt, skrattar hon.