Läs alla artiklar
Här hittar du alla artiklar och bloggen från Svensk Golfs utsände på Kraft Nabisco Championship.
De vindar som blåst tidigare under veckan var helt borta och det var varmt och lite molnigt under den sista dagen. Det hade behövts att någon av de jagande skulle få en bra start för att utmana Inbee Park som ledde med tre slag inför den sista dagen. Istället blev det precis tvärtom.
Park startade med två birdies samtidigt som närmast jagande Lizette Salas startade med en dubbelbogey. Salas var trots sitt stora publikstöd tagen av stundens allvar och föll tungt sista dagen.
– När jag gjorde birdie på ettan fick jag självförtroende. Jag brukar aldrig spela dåligt när jag gör birdie på ettan. Mitt spel var nästan perfekt hela veckan, sa vinnaren iförd badrock på sin presskonferens.
Tidigt var ledningen uppe i sju slag. Sedan slog sydkoreanskan ner i vattnet på det sjätte hålet och kanske gav några av motspelerna ett visst hopp. Men då gjorde hon birdies på åttan och nian. Sedan blev det en ren defilering fram till arton där hon gjorde ett säkert par och med det vann med fyra slag. Det blev till slut ett ganska försiktigt hopp i Poppys Pond. Hennes caddie svarade för en mer avancerad kanonkula.
Det här var Parks andra majorseger, efter US Open 2008. Segern tar henne upp till andraplats på världsrankingen. Efter sitt fantastiska spel med två segrar i år och två förra året är hon nu redan väldigt när Stacy Lewis på första plats.
– Det har alltid varit mitt mål att vara nummer ett och nu har jag bara en placering kvar. Nu har jag en major till och ser fram emot fortsättningen på säsongen. Vi har spelat fem tävlingar på LPGA och jag har vunnit två så det har varit en fantastisk start.
Hon berättade även att hennes pappa var på väg från Korea för att komma och se avslutningen men hon lyckades stoppa honom på väg till flygplatsen. Hon tyckte att pressen skulle bli för stor.
Det blev dubbelt sydkoreansk i och med att So Yeon Ryu gick runt på dagens bästa runda med 65 slag och tog sig ända till andra plats.
– Jag har alltid spelat dåligt här så det var jätteskönt att komma in med en bogeyfri 65:a idag. Sen var det bara att vänta på Inbees dopp i vattnet.
Ryu och Park är väldigt goda vänner och spelar många träningsrundor ihop. Det gjorde de även den här veckan. Ryu berättade att Park var orolig inför veckan för att hennes låga bollflykt skulle göra det svårt för henne i den här tävlingen.
– Men jag tror hon ljög för mig, skrattade den nöjda tvåan.
På delad tredjeplats kom Hedwall och födelsedagsbarnet Suzann Pettersen. Hon hade stort stöd på banan med publik som gratulerade henne och sjöng födelsedagssånger. Norskan avslutade återigen starkt med två birdes på de tre sista hålen för att komma ikapp svenskan. På delad femteplats kom Haeji Kang och Karrie Webb. Sen delade sex spelare sjundeplatsen, bland andra Anna Nordqvist.