Sime Darby LPGA Malaysia
Datum: 13-16 oktober
Spelplats: Kuala Lumpur G&CC, Malaysia
Segrare: Jimin Kang (2010)
Startfält
Starttider
Penninglista
Aktuell ställning
På torsdagen träffade Maria Hjorth alla fairways och missade blott två greener. I struliga väderförhållanden på fredagen, som innehöll både duktiga regnmängder och kraftig åska, noterades Hjorth för tre bogeys och en förödande kvadruppelbogey på tionde hålet.
Vädret tvingade fram flera spelavbrott och det var en stökig rond för spelarna som, ovanligt nog i toursammanhang, avslutades i mörkret med Kuala Lumpur G&CCs elljus som enda ljuskälla för de sista spelarna.
”Tja, det där var en märklig dag! Puttade inte särskilt bra och gjorde en snögubbe (en åtta – Reds anm.). Det var allt. Två dagar kvar!” skrev Hjorth på sin twitter efter ronden. Och visst finns fortfarande goda chanser att knipa en framskjuten placering i Malaysia med en bra helg.
Sophie Gustafson som på torsdagen återhämtade sig från en tidig trippelbogey och signerade scorekortet för en 69-rond (-3) i slutändan hade heller ingen rolig fredag.
Hennes tweet ”Jag har många ord för att beskriva dagen. Inga passar bra i tryck…” summerade fredagens rond väl, då scorekortet tyngdes ner av fem bogeys och en dubbelbogey.
En svenska som trots de svåra yttre förhållandena lyckades peta ihop en respektabel score var Caroline Hedwall, vars 70:a (-1) innebar att hon klättrade till delad 27:e plats, på par sammanlagt. Avståndet upp till amerikanska ledarduon Brittany Lang och Stacy Lewis är nio slag inför helgen.
Med i tätstriden finns (förstås) också världsettan och förra veckans vinnare Yani Tseng, som har radat upp ronderna 69-67 (-6).