Hoppa till innehåll

HIO och ledning för Wie

Michelle Wie gjorde en rivstart i Canadian Open när hon efter bland annat en hole-in-one ryckte till sig en treslagsledning. Pernilla Lindberg är fint med på delad fjärde plats.

Jörgen Ohlson

Canadian Open Fakta

Bild 1109620
Spelplats: St. Charles Country Club, Winnipeg, Kanada
Datum: 26-29 augusti
Prispengar: $2 250 000
Vinnare: Suzann Pettersen (2009)

Deltagarlista
Starttider
Aktuell ställning

Det var på det elfte hålet, 170 meter, som Michelle Wie hittade koppen från tee. Det var hennes andra HIO under LPGA-karriären. Den första gjorde hon i fjolårets LPGA-mästerskap, då hon firade fullträffen med en spektakulär glädjedans.

Den här gången nöjde hon sig med att göra en high-five med spelkamraten Cristie Kerr.

– Jag ville gärna dansa nu också men det blev så mycket rabalder förra gången så jag tog det lugnare den här gången, sa den 20-åriga hawaiianskan.

Hjälpt av sin hole-in-one – och ett sänkt bunkerslag på 17:e – gick Wie runt på 65 slag (-7).  Hon är tre före australiensiskan Sarah Kemp och fyra före den norska titelförsvararen Suzann Pettersen.  

Det stora svenska glädjeämnet första dagen i Winnipeg var Pernilla Lindberg, nykomling på touren. 24-åringen från Bollnäs gjorde sex birdies (och fyra bogeys) och med sin 70-rond delar hon fjärdeplatsen med ytterligare sju spelare.

Bra med är också Anna Nordqvist och Karin Sjödin, som bara var ett slag sämre än Pernilla och delar 12:e plats.

Övriga svenskor:
d81) Louise Stahle och Sophie Gustafson (75)
d100) Louise Friberg och Mikaela Parmlid (76)
d111) Maria Hjorth (77)
d144) Helen Alfredsson (80)

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.