Hoppa till innehåll

HIO och ledning för Wie

Michelle Wie gjorde en rivstart i Canadian Open när hon efter bland annat en hole-in-one ryckte till sig en treslagsledning. Pernilla Lindberg är fint med på delad fjärde plats.

Jörgen Ohlson

Canadian Open Fakta

Bild 1109620
Spelplats: St. Charles Country Club, Winnipeg, Kanada
Datum: 26-29 augusti
Prispengar: $2 250 000
Vinnare: Suzann Pettersen (2009)

Deltagarlista
Starttider
Aktuell ställning

Det var på det elfte hålet, 170 meter, som Michelle Wie hittade koppen från tee. Det var hennes andra HIO under LPGA-karriären. Den första gjorde hon i fjolårets LPGA-mästerskap, då hon firade fullträffen med en spektakulär glädjedans.

Den här gången nöjde hon sig med att göra en high-five med spelkamraten Cristie Kerr.

– Jag ville gärna dansa nu också men det blev så mycket rabalder förra gången så jag tog det lugnare den här gången, sa den 20-åriga hawaiianskan.

Hjälpt av sin hole-in-one – och ett sänkt bunkerslag på 17:e – gick Wie runt på 65 slag (-7).  Hon är tre före australiensiskan Sarah Kemp och fyra före den norska titelförsvararen Suzann Pettersen.  

Det stora svenska glädjeämnet första dagen i Winnipeg var Pernilla Lindberg, nykomling på touren. 24-åringen från Bollnäs gjorde sex birdies (och fyra bogeys) och med sin 70-rond delar hon fjärdeplatsen med ytterligare sju spelare.

Bra med är också Anna Nordqvist och Karin Sjödin, som bara var ett slag sämre än Pernilla och delar 12:e plats.

Övriga svenskor:
d81) Louise Stahle och Sophie Gustafson (75)
d100) Louise Friberg och Mikaela Parmlid (76)
d111) Maria Hjorth (77)
d144) Helen Alfredsson (80)

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Ko visade styrka igen – vann AIG Women’s Open

Grant bästa svenska efter bogeyfri 71-rond.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Anna Nordqvist utsedd till vicekapten

Kapten Suzann Pettersen har plockat ut tre vicekaptener till det europeiska Solheim Cup-laget 2023.

Bo Steffensen

Lindberg fint med i avbruten major

Fyra slag bakom Pettersen

Martin Strömberg

Svenska stjärnan klar för Solheim Cup

Åtta spelare är nu klara för Solheim Cup. En av dem är svensk. På tisdagen spikas truppen.

CM Hellsten

Europalaget tar form

Första tredjedelen av Europas Solheim Cup-lag är uttaget. Så här långt helt utan svenska spelare.

Tobias Bergman