Hoppa till innehåll

Heta britter i Paris

Ingen svensk finns med i toppstriden inför avgörandet i franska mästerskapet, där britter parkerar på de tre första platserna efter 54 håls spel.

Jörgen Ohlson

Alstom Open de France

Datum: 30 juni-3 juli
Bana: Le Golf National, Paris
Prispott: €3 000 000
Vinnare: Miguel Angel Jiménez (2010)

Starttider
Aktuell ställning
Race to Dubai Ranking

Tidigare artiklarJonzon tre efter täten
Morrison leder i Paris

I delad ledning på Le Golf National är engelsmännen Mark Foster (210:a på världsrankingen) och James Morrison (231:a). De är båda nio under par och leder med ett slag före skotten Richie Ramsey.

Ingen av de tre toppmännen har några tunga meriter. Det har däremot den tyske världsfyran Martin Kaymer, som efter lördagens starka 67-rond tagit sig till delad fjärde plats. Kaymer är tre slag bakom ledarduon och borde ha en god möjlighet att spela hem mästerskapet.

Tyvärr har årets Open de France inte blivit någon höjdare sett med svenska ögon. Av de fyral blågula som klarade kvalgränsen är Alexander Norén bäst placerad inför finalvarvet. Han har ronderna 74-70-70 och ligger på delad 29:e plats.  

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.