Hoppa till innehåll

Henrik tillbaka på jobbet

I söndags fick han från insidan uppleva segerjublet i Colorado. Den här veckan är Henrik Hilford Brander tillbaka på sin ordinarie arbetsplats – Nordea Tour.

Jörgen Ohlson

Som caddie åt den suveräna Caroline Hedwall fick 27-årige Henrik Hilford Brander uppleva sin hittills mest känsloladdade golfvecka när Europa körde över USA i Solheim Cup.

– Det var riktigt kul. Men jag är i första hand spelare, som satsar hundraprocentigt på min egen golfkarriär på Nordiska ligan. Första kvalsteget till Europatouren spelas i september och det är ett stort mål för mig, säger Henrik under förberedelserna för Landeryd Masters by ATEA.

– Carro och jag är klubbkamrater på Barsebäck, vi har samma tränare och är mycket goda vänner. När hon vill ha min hjälp på bagen ställer jag förstås upp, om det passar mitt schema. Jag gick åt henne vid ett par USA-tävlingar i våras och så nu i Solheim Cup. Några fler uppdrag är i nuläget inte inplanerade.

När Landeryd Masters inleds på fredagen gäller det för Henrik att ladda om batterierna och själv hålla i klubborna.

– Jag hann inte träna något under Solheim Cup, det var förstås en liten nackdel. Men det vara en bra motivationsvecka och man lär sig alltid något för egen del när man är med Carro.

På frågan om Carro bjuder tillbaka och går caddie på Landeryd fredag-söndag svarar Henrik med ett skratt.

– Nej, nu tar jag en vagn och drar bagen själv. Jag får se om jag kan övertala henne att komma till ET-kvalet…

Henrik hoppas att Caroline Hedwall inom kort ska hitta en caddie som kan gå på heltid.

– Jag tycker hon gör helt rätt som inte stressar fram något beslut. Förr eller senare hittar hon den rätte caddien, säger Henrik Hilford Brander.  

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Netflix-serien Full Swing tillbaka 2026

Dokumentärserien får en fortsättning – inspelningarna avslutades under Ryder Cup på Bethpage Black. 

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

7 ”harmlösa” psykningar i matchspel

Så får du motspelaren ur balans.

Svensk Golf