CN Canadian Women´s Open
Datum: 22-25 augusti
Spelplats: Royal Mayfair GC, Edmonton, Kanada
Prispott: 2 miljoner dollar
Titelförsvarare: Lydia Ko
Relaterat
Hedwall tre från täten
Den koreanska världsettan Inbee Park svepte hem årets tre första majortävlingar och har hittills i år sex LPGA-titlar under bältet. Den sjunde kan vara ett faktum på söndag kväll.
Park följde upp sin inledande 67-rond med en 65:a och delar ledningen med amerikanskan Cristie Kerr, som öppnat med två 66-varv. Ett slag bakom de två återfinns Angela Stanford och fransyskan Karine Icher, vilka båda i likhet med Kerr deltog i Solheim Cup förra veckan.
Caroline Hedwall är fortfarande bästa svenska på delad 12:e plats med -4 i sammandraget. Hon har bara fyra slag upp till täten och med halva tävlingen kvar att spela lever segerhoppet i högsta grad.
Bästa svenska den andra dagen var Sophie Gustafson, som kom igen starkt efter sin något klena inledning (74) i torsdags. Sophie serverade en bogeyfri 66-rond och tog ett skutt upp till 34:e plats, en placering hon delar med bland andra Anna Nordqvist (70-70).
Ett slag bättre än Sophie och Anna, på delad 30:e plats, återfinns Pernilla Lindberg som inlett 70-69.
Den enda svenska som inte får spela vidare är Mimmi Hjorth. Hon missade kvalgränsen med ett slag.