Hoppa till innehåll

Hedwall leder med sex slag

Caroline Hedwall fortsätter att övertyga och Louise Larsson var bäst av alla den tredje dagen i damernas europatourkval.

Jörgen Ohlson

Läs också

Sista chansen klara kortet – Hedwall laddad, trots hektiskt schema
Pernilla klarade kvalet och säkrade LPGA-kortet
Svenskornas succé – tog hem segern i förkvalet
Bra svensk start – Caroline Hedwall startade bäst i La Manga
Hedwall visar klassen – leder med tre slag i LET-kvalet

Caroline Hedwall fortsätter att demonstrera sin briljans och står efter 54 håls spel i en klass för sig i LET-kvalet. Efter en 72-rond i hårda vindar på La Mangas södra bana har svenskan ryckt till sig en ledning med hela sex slag före närmaste konkurrent, amerikanskan Jaclyn Sweeney.

Fredagsronden försenades med en timme på grund av frost. När spelet kom igång rådde sol och vindstilla men vindarna fick fart under förmiddagen och ställde till allt större problem för spelarna. Dock inte för Caroline Hedwall, som sa att hon är van vid spel i blåst från Oklahoma State University.

-Jag spelade riktigt stabilt även idag, speciellt på första nio där jag hade massor av birdiechanser. Jag utnyttjade några. Även på sista nio spelade jag bra, men hade två dåliga hål. Jag treputtade 14:e för bogey och på 15:e fick jag droppa för ospelbar efter att ha träffat en palm. Där blev det en dubbelbogey.

-Men jag avslutade med birdie på 18:e och det var skönt. Vinden och kylan gjorde det svårt så jag försökte bara träffa greenerna och tvåputta. Jag träffade 15 greener idag, sa Caroline till LET:s hemsida.

Bäst av alla kvalande tjejer denna fredag var värmländskan Louise Larsson. Hon hämtade sig snabbt från sin klena torsdagsrond (75) och gick norra banan på 70 slag. Därmed tog hon sig upp till delad sjätte plats, ett bra utgångsläge inför de två ronder som återstår.

Christine Hallström (72 på fredagen) och Mikaela Parmlid (74) delar tolfte plats och är också bra med i kampen om de eftertraktade LET-korten.

Caroline Westrup hade sin sämsta rond hittills i kvalet (78) men är fortfarande på fast mark (delad 18:e).

Efter lördagens fjärderond dras en kvalgräns – de 50 bästa plus delningar får spela sista varvet.

De 30 bästa efter 90 håls spel får full spelrätt på Ladies European Tour 2011.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.