Drygt två år har passerat sedan Caroline Hedwall debuterade som proffs. Fem titlar på damernas Europatour senare är det mer logiskt än orealistiskt att omvärldens förväntansbild börjar innefatta majors.Den tredjeplats som levererades i det första av årets fem stora mästerskap verifierade den sedan länge förutspådda kapaciteten för att kunna hävda sig i de tyngsta tävlingarnas hetaste skärseld.Men kanske var det främst vi på läktaren som tacksamt slickade i oss svaren som levererades under Kraft Nabisco. För Carro själv finns det fortfarande inga mallade lösningar kring hur hon hanterar en majorvecka – som den hon nu har framför sig på Locust Hill.
– Jag är lite av en känslospelare, tror jag. Det här är bara andra året som jag spelar alla majors, så jag kommer att hitta min väg för hur jag gör det och vilka upplägg som passar mig bäst. Det är inte helt tydligt ännu.
Det är inte någon coach eller vi utomstående som kommer att berätta när hon hittat rätt väg för dessa tävlingar. För henne är alltid känslan i maggropen som har den avgörande rösten.Att möta ruffen på Locust Hill med en defensiv spelplan är därför inte aktuellt för Carro i nuläget.
– Vi får se hur jag känner mig, men just nu spelar jag lite mer aggressivt från tee. Drivern har varit bra nu i flera veckor och jag slår den då lika rakt som min spoon. Jag lika gärna köra på då. Missar jag fairway har jag kortare in med drivern.
Att du har så stort självförtroende med drivern tyder väl att svingen sitter ganska bra just nu?
– Det gör den. Jag slår bollen bra. Det tyckte jag att jag fick bekräftat förra veckan då det blåste mycket. Då ställs det jättehöga krav på att man träffar bollen rent för att den ska göra som man vill. Så det känns bra inför veckan.
Att hitta rätt känsla återkommer hon också till när vi börjar prata om spelet på greenerna. I Carros ögon är detta hennes svagaste länk. Men receptet för att komma tillrätta med detta handlar enligt henne själv mer om ökat självförtroende än rent tekniska åtgärder.
– Det är vad jag känner att jag måste bli bättre på. Att sänka fler puttar. Jag har väl inte så många puttar, men jag är väldigt nära pinnarna ofta och borde kunna sänka mer än vad jag gör. Där känner jag att jag kan förbättra mig.
Hennes framtoning är som vanligt oberörd av situationen runt omkring. Medan andra spelare kallat in sina team till tävlingen trummar hon på som vanligt med att filma svingen på telefonen och en caddie som enda sällskap. Den största skillnaden mellan en majorvecka och en vanlig tävling på touren kan istället ringas in på det mentala planet.
– Man är lite mer taggad i huvudet liksom. Det känns att det är en speciell vecka. Mentalt kommer jag att vara ännu mera taggad än vad jag är normalt.