Dubai Ladies Masters

Datum: 5-8 december.
Plats: Emirates GC, Dubai, Förenade Arabemiraten.
Prispengar: € 500 000.
Segrare: Lexi Thompson (2011).
TV-TIDER

Onsdag: 10.00-14.00 i Viasat Golf.
Torsdag: 10.00-14.00 i Viasat Golf.
Fredag: 10.00-14.00 i Viasat Golf.
Lördag: 10.00-14.00 i Viasat Golf.
Kommentator: Catrin Nilsmark.
Läs mer
PREVIEW
ROND 1:
ROND 2:
Moving day är normalt sett en lördag men i Dubai Ladies Masters flyttade spelarna fram sina positioner redan på fredagen eftersom LET-finalen slutförs i morgon.
Caroline Hedwall var en av de som avancerade.
Från placering 13 till en delad sjundeplats.
Barsebäckspelaren svarade för en felfri insats på Emirates Golf Clubs Majlis Course och efter fem birdies kom hon in på 67 (-5).
Efter tre ronder har Hedwall totalt 207 (-9). Upp till bronsplatsen där fransyskan Gwladys Nocera huserar är avståndet tre slag och det är fyra till Hollands tvåa Dewi Claire Schreffel.
Kinesiska majorvinnaren Shanshan Feng leder med 198 (-18).
Nio slag före Hedwall.
Mission: Impossible?
– Fem under är en riktigt bra score men jag lämnade en del där ute. Sista nio spelade jag bra golf och gav mig många chanser. Feng är ju rätt långt före men det finns en riktigt låg score därute och det ska gå att göra åtta eller nio under. Om hon går ett eller två under i morgon så kan det gå, säger Caroline Hedwall.
En annan Caroline, tyskan Masson, försöker jaga ikapp rookien Carlota Ciganda i penninglistan Order-of-Merit och då måste hon först och främst nå topp-3.
Inför slutronden är Caroline Masson delad fyra med 205 (-11). Samtidigt föll spanjorskan Ciganda tillbaka i resultatlistan och är nu delad 20:e med 211 (-5).
Regerande mästarinnan Lexi Thompson delar 12:e plats med 209 (-7).
Två andra svenskor klarade kvalgränsen. Linda Wessberg, som delade 13:e platsen med Caroline Hedwall efter halva tävlingen, är nu delad 31:a med 213 (-3) medan Pernilla Lindberg lyfte från 49:e till 39:e efter sin andra raka 70-runda (-2). Det hade dock kunnat vara ännu bättre för Bollnästjejen som avslutade dagen med bogey-birdie-dubbel.
– Jag har spelat bättre och bättre hela veckan och idag var det riktigt bra förutom två duffar. En på 16:e och en på 18:e. Den på 18 var från samma ställe som igår – 70 meter ner i vattnet och kostade en dubbel. Jag ser fram emot morgondagen nu när spelet fungerar och det ska bli roligt att avsluta säsongen bra. Nästa tävling blir inte förrän i januari då jag åker till Australien, säger Pernilla Lindberg.

Foto: Göran Söderqvist
Pernilla Lindberg ser fram emot lördagens avslutningsrond på Emirates GC.