Läs också
Sergio Garcia gör sitt första Masters Spanjoren kommer till Bro Hof
McIlroy skippar Sverige …men Lee Westwood kommer i stället
Svenska segrare
Här är alla svenska segrare i Scandinavian Masters (som nu går under namnet Nordea Masters):
1995, 1998: Jesper Parnevik
1997: Joakim Haeggman
2008: Peter Hanson
2010: Richard S Johnson
2011: Alexander Norén
På söndagen blev han historisk som den svensk som hittills lyckats allra bäst på Augusta National. Peter Hanson gick visserligen ut i ledning inför sista ronden, men det blev till sist en delad tredjeplats för skåningen.
I juni har du chansen att se honom spela hemma i Sverige. Sturup Park-spelaren har bestämt sig för att spela svenska Europatourtävlingen Nordea Masters, en tävling han hoppade över förra året.
– Förra året var jag helt slut efter British Open, och hoppade av, men i år blir det perfekt för mig att finslipa formen inför US Open, säger Peter Hanson till Sydsvenska Dagbladet.
2008 tog Peter Hanson sin då andra seger på Europatouren genom att spela hem titeln i den svenska tävlingen, som då gick under namnet SAS Masters och spelades på Arlandastad. Efter segern då har placeringarna inför hemmapubliken blivit något mer blygsamma: 2009 slutade titelförsvararen på en 53:e plats på skånska Barsebäck och året därpå blev det en 34:e plats på Bro Hof. 2011 spelade han som bekant inte tävlingen.
I år har tävlingen bytt datum, och spelas onsdag-lördag den 6-9 juni, vilket alltså är veckan före US Open. Hanson kommer först hem för att vara på plats under sin egen Nordea Tour-tävling Svedala Open, hosted by Peter Hanson, som spelas på Sturup Park och Bokskogen. Den här gången kommer han dock inte att spela själv, säger han till Sydsvenskan. Det gjorde han däremot 2011, då han fick se sig besegrad av Jens Dantorp. Veckan efter bär det alltså av till Mälardalen och Nordea Masters.
– Det är så otroligt roligt att spela i Sverige, säger Hanson till tidningen.
Under årets tävling får Hanson bland annat sällskap av regerande British Open-segraren Darren Clarke, spanjoren Sergio Garcia och Lee Westwood, som för övrigt var en av spelarna som delade tredjeplatsen med Hanson i US Masters.