Hoppa till innehåll

Hanson såg en liten chans

Efter 14 bogeyfria hål såg Peter Hanson en avlägsen segerchans. Han chansade på sluthålen för att komma närmre täten. Resultatet blev det motsatta. Men Peter var nöjd ändå. -Det här var min bästa tävling efter comebacken. I dag var det stabilt spel hela vägen. Jag fick en onödig bogey på 16:e där jag missbedömde vinden. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/hanson-sag-en-liten-chans/">Continued</a>

Svensk Golf

Efter 14 bogeyfria hål såg Peter Hanson en avlägsen segerchans. Han chansade på sluthålen för att komma närmre täten. Resultatet blev det motsatta. Men Peter var nöjd ändå.

-Det här var min bästa tävling efter comebacken. I dag var det stabilt spel hela vägen. Jag fick en onödig bogey på 16:e där jag missbedömde vinden. Sedan gick jag för en eagle på 18:e. Det slutade med vattenbesök och dagens andra bogey.

Till slut kom Peter in på par. Bra gjort i den hårda vinden som obarmhärtigt drog in över PGA National i Bara. Det blev en delad 13:e plats med bland andra Henrik Stenson.

– Nu väntar fem dagar ledigt, jag ska bara hänga med familjen som kom hit i torsdags. Sedan ska jag upp till Stockholm och spela Ullna. Det ser jag fram emot. Har inte spelat den sedan ombyggnaden.

Därefter väntar Europatourtävlingar i Tyskland, Frankrike och Skottland. Och sedan förhoppningsvis British Open.

– Ambitionen är att komma med i British Open. Jag är inte klar ännu. Har halkat ner rejält på rankingen under mitt skadeuppehåll. Jag behöver en topplacering i någon av de närmsta tävlingarna för att få spela The Open.

Trots hård vind och kyla hela veckan hade inte Peter några problem med ryggen.

– Nej, jag är besvärsfri. Skönt. Det känns som jag kan öka träningsdosen och sikta på att komma tillbaka där jag var för några år sedan.

Om Nordea Masters ska spelas i Malmö eller Stockholm lägger Peter ingen större vikt vid:

– Nej, jag gillar den här banan. Men ogillar inte Bro Hof heller. Det viktigaste är att vi har en Europatourtävling i Sverige.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.