The Barclays Scottish Open
Bana: Castle Stuart Links
Speldatum: 7 – 10 juli
Vinnare: Edoardo Molinari (2010)
Prispengar: 3 miljoner pund
Startfält
Starttider
Aktuell ställning
Race to Dubai
Läs också:
Spelarna som gick ut på förmiddagen lyckades spela klart sina rundor medan de sent startande blev störda av två uppehåll för åska innan spelet blåstes av för dagen. Innan avbrotten var vädret återigen snällt mot spelarna och scorerna blev låga för andra dagen i rad.
I täten finns nu Graeme McDowell tillsammans med skottarna Scott Jamieson och Peter Whiteford. US Open vinnaren stod för en av flera 64:or under fredagen och tog sig upp elva under par.
– Banan är inte speciellt svår från tee och det finns massor av chanser därute även om greenerna är luriga, sa nordirländaren till tourens hemsida.
– Balansen är helt rätt. Det skönt att det inte är alltför tufft den här veckan så man är mentalt utmattad inför nästa vecka.
Bakom lederna jagar en del intressanta namn. ”Majorspecialisten”, Angel Cabrera, gick runt på 64 slag. Det gjorde även en annan majorvinnare, Paul Lawrie. De båda delar femteplatsen.
Världsettan och tvåan, Luke Donald och Lee Westwood, är i mitten av sina rundor och är båda sju under par.
Nilsson och Hanson åtta under
Första rondens tvåa, Peter Hanson, hann spela nio hål och är nu åtta under par. Han är två under på de nio hålen hann fick spela. Han delar åttondeplatsen med bland annat Christian Nilsson som för andra dagen i rad gick runt på 68 slag.
Värmlänningen skriver att han räddade sig med bra närspel under första rundan men på fredagen var det mer chanser men även ett par bogeys. Han skriver vidare att han skall ladda inför den tredje rundan med en pingismatch mot Oskar Henningsson.
Även Michael Jonzon är bra med på sju under par. Fredrik Andersson-Hed och Henningsson är fem under par.
Den andra rundan kommer att slutföras på lördagsmorgonen coh följas direkt av den tredje.