Hoppa till innehåll

Hanson leder inför avslutningen

Efter andra ronden gick Peter Hanson upp i delad ledning i Scottish Open.Nu slåss han om segern i det förkortade genrepet inför The Open nästa vecka.

Martin Strömberg

Regn och framförallt åska har stört tävlingen på Castle Stuart utanför Inverness ordentligt och redan igår beslutades att det bara blir 54 hål. Eftersom nästa vecka är majorvecka vill man inte ha någon måndagsavslutning.

Tidigt under söndagsmorgonen kunde man äntligen slutföra det andra varvet och Peter Hanson avslutade bra. Han gjorde birdies på 16:e och 18:e och det tog honom upp till en delad ledning med skottarna Peter Whiteford och Scott Jamieson samt nordirländaren Graeme McDowell. Samtliga är elva under par.

Näst bästa svensk är Christian Nilsson (-8) på en delad 14:e plats, ett slag framför Michael Jonzon som delar 27:e.

Martin Strömberg

Inget spel i Skottland
Hanson och Nilsson åttor

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg inför OS: ”Att få vara en del av det är väldigt häftigt”

Vårt största medaljhopp i golftävlingarna under OS i Paris förbereder sig med en lättsam match i Spanien med Ola Wenström.

Felix Månsson

Ludvig Åberg Årets nykomling – hyllad på Idrottsgalan

För andra året i följd gick priset ”Årets nykomling” till en golfare. Ludvig Åberg blev tidernas femte golfare att bli pristagare på den svenska Idrottsgalan.

Sensationen leder igen

Kom från ingenstans och vann på Mauritius

Martin Strömberg

Slagläge inför avslutningen

British Masters Robert Karlsson ligger nia i British Masters. Svensken gick ett under par tredje ronden och har fyra slag upp till ledningen. EUROPEAN TOUR. Katrineholmssonen Robert Karlsson är bäste svensk i tävlingen på nionde plats, totalt åtta under par. Tredje ronden var inte hans bästa men en eagle på det korta 12:e par 4-hålet putsade &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/slaglage-infor-avslutningen/">Continued</a>

Olof Åsgård