Conmercialbank Qatar Masters
TV-tider
Peter Hanson har samarbetat med svenske Rickard Fors i ett helt decennium men strax före jul bestämde sig parterna för att gå skilda vägar.
Anledning?
Fors flygrädsla.
– Rikard är inte så glad i att flyga och vill gärna vara i Europa och hålla till där. Jag bor ju numera i Florida och för att få kontinuitet i träningen så hade jag behövt ha honom över dit tre, fyra par gånger under våren. Det var det som gjorde att vi tyvärr inte kunde fortsätta. Synd, säger Peter.
I stället kontaktade Hanson Gary Gilchrist som har sin akademi en halvtimme norr om Orlando.
Han sa ja.
Torsdagen 5 januari började Hanson & Gilchrist att träna och de genomförde fem gemensamma pass under tio dagar. När Peter Hanson återvänder till USA efter den pågående mellanösterntouren så ska han träffa sin tränare igen.
– Det blir tre, fyra pass mellan Dubai Desert Classic och matchspelet i Arizona i slutet av februari. Därefter kör vi en vecka före WGC-tävlingen på Doral. Kontinuiteten blir väldigt bra under hela våren.
Vad kan Gary Gilchrist betyda för din fortsatta utveckling?
– Det är det som är lite riskabelt, jag och Rikard känner ju varandra såväl. Jag och Gary har pratat en hel del och vi ska inte göra några större förändringar, utan bara ha bra kontinuitet och hålla ordning på det jag gör. Det är väl en eller två detaljer i min sving som vi ska försöka att rätta till men det blir långsiktigt, jag är inte 25 längre. Att bygga om svingen och ta ett halvår för att sätta den är inte aktuellt.
Gary Gilchrist är mannen bakom Yani Tseng som är nummer 1 på damsidan som förra säsongen vann majortävlingarna British Open och LPGA Champship.
Han kanske kan göra dig till världsetta också…?
– Det hade förstås varit kul… Nu har ju jag legat kring plats 40-60 på världsrankingen några år men förhoppningsvis kan Gary hjälpa mig att ta några steg uppåt i alla fall.
Yani Tseng bor i Annika Sörenstams gamla hus vid Lake Nona utanför Orlando. I samma område har Peter Hanson sitt hem. De är goda grannar.
– Vi känner varandra och brukar stå där på rangen och banka bollar tillsammans och hos Gary har jag och Yani tränat ihop en del.
”Ute i spenaten”
Förra veckan i Abu Dhabi var Peter Hanson delad tvåa inför slutvarvet men föll tillbaka och landade på en 35:e plats.
I Qatar Masters som inleddes på torsdagen startade Hanson från tians tee och under sina första nio noterade han två birdies på hål 14 och 16. På hål 1 kom dagens tredje birdie och efter ännu en på hål 5 var Peter -4 och i delad ledning. Han var felfri ända fram till avslutningshålet där det blev en bogey. 69 slag (-3) gav en fjärdeplats inne i klubbhuset.
När ronden summerades var han delad femma.
– Det var rätt mycket som var bra, det som inte var bra var samma som inte stämde förra veckan. Då spelade jag två dåliga varv, på torsdagen var jag fyra över efter 9 och på söndagen var jag alldeles för mycket ute i spenaten. Jag har lite problem från tee med att sätta bollen i spel och är rätt mycket ute i ruffarna och spelar. I dag träffade jag bara fem fairways men det är mycket mindre ruff denna vecka och man kommer undan mer med missarna. Jag har inte riktigt fått någon ordning på det, men det är väl lite vinterrost. Annars funkar järnen bra, precis som wedgarna och jag chippar och pitchar bra.
Rond 2 ställs in?
Det var riktigt blåsigt i Qatar under första varvet och kraftiga sandstormar svepte in över huvudstadsbanan Doha GC. Vinden ska enligt väderprognosen öka i styrka under fredagen och risken finns att rond 2 ställs in och att tävlingen slutförs först på måndagen.
– Det var rena sandstormar men det gick att spela tack vare att greenerna var långsamma och att man ändå kunde se 300, 400 meter. Jag pratade med tävlingens TD som var rätt orolig över att det kanske inte skulle bli något spel överhuvudtaget i morgon på grund av vädret, säger Peter Hanson.
Dalys bästa golf
Hanson delar femteplatsen med Nicolas Colsaerts, Paul Lawrie, Richard Finch och Danny Willett. Kvintetten är tre slag bakom Gonzalo Fdez-Castaño som leder med 66 (-6). Spanjoren är ett slag före tvåan John Daly. K.J. Choi och Jason Day delar tredjeplatsen med 68 (-4).
John Daly, som inte har vunnit en tävling på åtta år, sa så här på presskonferensen efter ronden:
– Det är en av karriärens bästa ronder med tanke på vinden – den var brutal. Det känns som att jag har käkat en massa sand. Jag är ganska chockad över scoren eftersom jag knappt har rört en klubba på fem och en halv vecka.
Borta med vinden
Tolv svenskar spelar Qatar Masters. Robert Karlsson hade det tufft i den stormiga öknen och kom in på 78 (+6) och en delad 114:e plats.
Henrik Stenson hade det ännu värre i sandstormarna. Han var borta med vinden. Det blev åtta bogeys, en trippel samt en birdie för 82 (+10). Det ger en delad 129:e plats.
Så här gick det för övriga blågula:
d15) Michael Jonzon 71 (-1).
d37) Peter Hedblom 72 (par).
d52) Niclas Fasth 73 (+1).
d73) Christian Nilsson 74 (+2).
d82) Richard S. Johnson och Fredrik Andersson Hed, båda 75 (+3).
d94) Oscar Florén och Joel Sjöholm, båda 76 (+4).
d106) Johan Edfors 77 (+5).