Hoppa till innehåll

Hansen håller än

Joachim B Hansen är nu bara ett varv från totalsegern i årets Challengetour.Men Kristoffer Broberg har fortfarande chansen.

Martin Strömberg

Danske Joachim B Hansen leder CT-finalen efter tre varv och har vid seger chansen att ta segern på order of merit. Han gick tredje varvet fyra under par och har två slag ner till normmanen Espen Kofstad.

– Det ska bli kul. Jag ska bara försöka ha kul och vinner jag så är det fantastiskt, sa Hansen efter varvet.

Kristoffer Broberg, som vunnit fyra tävlingar på sina sju starter, är naturligtvis den moraliske segraren, i och med att han bara startat en tredjedel så många gånger som Hansen.

Men i sluitänden står det ett namn i topp på listan och ”Kotte” har säkert inte givit slaget förlorat. Han har sju slag upp efter 67 slag tredje dagen och de kan försvinna fort.

Magnuis A Carlsson gick två under tredje dagen och delar 20:e plats medan Björn Åkesson är på par och på 43:e plats.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.