Hoppa till innehåll

Grönt ljus för 100-klubben

Ungdomssatsningen i projektet Grönt ljus har nu nått målet 100 golfklubbar. Lyckorna GK blev den hundrade i gemenskapen. "Vad vore klubben utan sprudlande juniorer?" säger Per-Erik Florén.

Sylvia Luther

Mer om Grönt ljus

Läs mer om Grönt ljus här.

Svenska Golfförbundet hade som mål att få med 100 golfklubbar i ungdomsprojektet Grönt ljus, som ska hjälpa till vid rekryteringen av unga golfare. Den hundrade klubben blev Lyckorna GK i Bohuslän. I deras arbete med juniorer har de mött både med- och motgång innan de hittat rätt i arbetsformerna.

– Vi har under ett antal år och perioder haft en bra juniorverksamhet. Tyvärr har vi också genom åren tappat mycket då vi haft generationsskifte på ledarsidan. Vi har inte varit långsiktiga och vi har saknat kontinuitet. Det är vi på god väg att ändra på nu. Vi vill ge Grönt ljus för alla juniorer i vårt område för att möta golfen på sina villkor, säger ordföranden Per-Erik Florén.

Golfförbundets projekt är en hjälp för klubbarna och innehåller bland annat en utvecklingstrappa för att tydliggöra olika åldrars utvecklingsnivåer. Längst ned finns exempelvis tips på hur 5-åringar kan leka golf.

Nästa mål när nu 100-klubben nåtts är att hjälpa till att behålla barn och ungdomar i klubbarna. Golfklubbarna ska därför få tillfälle att mötas vid olika träffar för att utbyta erfarenheter och inspirera varandra, och ge tips på hur man bäst organiserar verksamheten.

– Struktur, ordning och reda, säger Per-Erik Florén. Det kanske låter tråkigt men det är vad inte bara ledare, föräldrar utan även ungdomarna vill ha. Gör det tydligt för alla. Med en tydlig organisation blir det också mycket lättare att hitta nya personer som vill hjälpa till. Man blir inte uppslukad utan kan göra sin del. Ställ krav på seniorerna i klubben. Juniorerna är klubbens framtid. Klart att de måste få finnas, synas och höras.

Lyckorna har satt upp flera visioner för sin verksamhet bland annat för miljön och ungdomarna.

– Juniorerna är en del av en medveten satsning. Vad vore klubben utan sprudlande juniorer? Den möjlighet som golfen ger till aktiviteter genom hela livet vill vi förmedla till så många vi kan. Om dessutom en andel av alla dessa väljer att göra en elitsatsning, desto trevligare.

Vad gäller satsningen på miljön ser han det som självklart och nödvändigt inför framtiden och att det också kommer att löna sig. Tidigare i år fick klubben ta emot SGF:s miljödiplom nr 200 – ett annat jubileum men en ren tillfällighet.

Som flera andra har Lyckorna känt av det ekonomiska klimatet, fått omorganisera verksamheten och dra in på personal. Men nu vädrar klubben morgonluft och kommer att anställa en klubbchef.
– Vi känner helt klart att det har vänt. Junioraktiviteten ökar, veteranerna är mer aktiva än vad de var då de var yngre, medlemsantalet ökar igen och vi spelar mer, säger Florén.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.