De senaste säsongerna har Mathias lyckats rädda sig kvar på touren med ett nödrop. Antingen via kval eller som förra året via Nationwide. Fram tills i år. I år slutade han på 174:e plats på penninglistan och blev utslagen i andra steget i kvalet. Med det har han ingen spelrätt på touren inför nästa säsong.
– Det är aldrig kul att missa kvalet med ett slag. Men det är som det är. Det är bara att acceptera och gå vidare. Jag har spelat på de stora tourerna, Europa och PGA i sjutton år och det här är första gången jag tappat mitt kort.
Mathias hade som tidigare vinnare på Europatouren valet att gå direkt in i slutkvalet till ET. Men det blir full satsning på USA.
– Jag tog ett beslut igår att inte spela Europatourkvalet. Om jag skulle klara det skulle jag behöva spela tretton tävlingar i Europa och flyga fram och tillbaka som jag gjort under flera säsonger sliter på kroppen. Och det är bara att inse att jag är 40 år numera. Dessutom har jag tre barn som gärna vill se pappa ibland.
Missade chanserna
Efter att ha fått en dålig start på årets säsong med dåligt spel och sjukdom kom spelet aldrig igång. En svag start gav dålig omranking och få starter. När chanserna kom svek spelet. Samtidigt hade närkingen sin bästa placering i karriären på PGA när han kom trea i Reno-Tahoe.
– Jag hade en bra chans att vinna den tävlingen. Men jag hade bland annat en fyrputt och det räcker inte. Men jag hade tillräckligt med starter för att åtminstone komma bland de 150 som får en hyfsad kategori.
Väntar tills han är redo
Grönberg brukar vid den här tiden antingen spela kval eller åka över till Sydafrika och inleda säsongen. I år blir det annorlunda. Han kommer att stanna hemma i West Palm Beach och inte starta säsongen förrän han känner sig redo.
– Jag kommer att satsa på att träna både golf och fysik, något som jag inte riktigt kunnat göra de senaste säsongerna på grund av skador och annat. Jag hoppas det kommer att bli ett avstamp mot en comeback som inte bara blir för 2011 utan även för flera säsonger framöver.
När Nationwide startar sin säsong med tävlingar i Australien och Nya Zealand är det inte säkert att Grönberg finns med.
– Jag har inte riktigt bestämt mig ännu men kanske startar jag säsongen på Pebble Beach dit jag hoppas få en inbjudan. Jag kommer att försöka att hålla mig till att spela ca 25 tävlingar, vilket jag tror är lagom för mig.
Han hoppas även kunna spela ett antal tävlingar i Europa under säsongen. Italian Open spelar han som tidigare vinnare och han vill spela i Sverige igen.
– Jag skulle gärna spela Nordea Scandinavian Masters, om jag får tillräcklig kategori. Det hade varit riktigt roligt att vara med igen.
Trots tappat tourkort går det ingen nöd på 40-åringen. När Svensk Golf pratar med honom har han precis tagit en promenad på stranden och laddar som bäst för familjehögtiden framför alla andra i nya hemlandet USA, Thanksgiving. Den traditionella kalkonen ska familjen Grönberg avnjuta på exklusiva Bears Club.