Hoppa till innehåll

Gratis lektioner på 120 klubbar

Den 16:e juni anordnas Free lesson day av PGA Sweden på golfklubbar i hela landet. Syftet är bland annat att öka gemenskapen och klubbtillhörigheten bland medlemmar, och på klubbarna är man glada över satsningen.

Marcus Lindgren

Alla klubbar

Allerum, Arboga, Assartorp, Barsebäck, Bedinge, Billerud, Bjurfors, Bodaholm, Botkyrka, Bro-Bålsta, Bromma, Båstad, Carlskrona, Degeberga-W, Delsjö, Ekarna, Ekerum, Eksjö, Emmaboda, Fagersta, Falkenberg, Falköping, Falsterbo, Forsbacka, Forsgården, Frösåker, Fågelbro, Glasriket, Glumslöv, Gotska, Gräppås, Gullbringa, Haninge, Hedemora, Hofgård, Hudiksvall, Huvudstaden/Riksten, Huvudstaden/Lövsättra, Husby, Hälla, Höganäs, Isaberg, Jönåker, Kalmar, Karlshamn, Klövsjö-V, Koberg, Kungsbacka, Kristianstad, Kåbo, Kävlinge, Landeryds, Linköping, Ljungbyhed, Ljunghusen, Ljusdal, Lund, Lydinge, Lövsättra, Malmö/Burlöv, Mariestad, Mjölby, Mälarö, Mölle, Mölndal, Norrköping, Nyköping, Onsjö, Oskarshamn, Partille, PGA of Sweden National, Piteå, Romeleåsen, Ronneby, Roslagens, Rotebro, Grindslanten, Rya, Sala, Salem, Skellefteå, Skepparslöv, Skogaby, Sofiedals, Sollentuna, Sommarro, Sotenäs, St Arild, St Lundby, Suderbys Nia, Surahammar, Säter, Söderhamn, Söderåsen, Sölvesborg, Tjörn, Torekov, Torreby, Torshälla, Trelleborg, Trosa, Trummenäs, Täby, Umeå, Vadstena, Vara Bjertorp, Varberg, Vasatorp, Vellinge, Viksjö, Vinberg, Vårgårda, Wermdö, Wiredaholm, Ystad, Åda, Ängelholm, Örbyhus, Öregrund, Örestad, Ö-vik, Östersund, Österåker.

Under dagen kommer omkring 250 PGA-pron på 120 golfklubbar att instruera mestadels klubbens egna medlemmar, men även andra som vill ha tips och råd för att lyfta spelet.

– Det blir som en medlemsservice på klubben och det tycker vi är bra. Det blir kollektivism istället för individualism. Vi tycker att det är kul att så många klubbar verkligen gör en grej av dagen. Vi har erbjudit två upplägg, det lilla och det stora upplägget och det är kul att så många har valt att satsa på det stora upplägget, säger Mikael Sorling, kanslichef på PGA.

En av klubbarna som anmält sig till dagen är Skepparslöv GK, där hoppas man kunna locka många träningssugna till banan. Framförallt tror man att många ungdomar och spelare som kört fast kan lockas till att ta en lektion.

– Det utbildades ju en herrans massa gröna kortare för några år sedan, nu har många av dem kört fast och då är det bra med en sådan här dag. På klubben har vi mycket ungdomsverksamhet och samarbete med skolor så de som kommer hit kommer att få se mycket aktivitet och många ungdomar som tränar. Det är öppet för alla som vill komma och ta lektioner, säger Anders Myhrberg, head pro på Skepparslöv GK.

Även på Österåkers GK ser man fram emot satsningen, och man hoppas att den fria lektionsdagen kan locka klubbens många nybörjare till banan. Dels i träningssyfte, dels framförallt i socialt syfte.

– Vi har gjort en stor satsning på nybörjare och det här blir ett jättebra tillfälle för dem att komma hit och träffa andra medlemmar på klubben. Vi kommer att erbjuda lektioner i både närspel och sving, men det kommer även att bli en del tävlingar, säger Peter Michols, pro på Österåkers GK.

– Det är ett riktigt kul initiativ. Jag tror det är bra att PGA kommer ut bland golfare, annars blir PGA bara något som står på våra tröjor, säger Michols.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.