Hoppa till innehåll

Gott och blandat om svenskorna

Hål 5. Det finns ett och annat att säga om det idag. Pernilla Lindberg var första svenska att passera där. Det mötet slutade med en trippel. Sedan kom Maria McBride. Det blev en bogey för henne. Camilla Lennarth, Anna Nordqvist och Carro Hedwall klarade sig dock helskinnade igenom femman. Men dagens sista svenska Linnea Ström … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/gott-och-blandat-om-svenskorna/">Continued</a>

Svensk Golf

Hål 5. Det finns ett och annat att säga om det idag. Pernilla Lindberg var första svenska att passera där. Det mötet slutade med en trippel. Sedan kom Maria McBride. Det blev en bogey för henne. Camilla Lennarth, Anna Nordqvist och Carro Hedwall klarade sig dock helskinnade igenom femman. Men dagens sista svenska Linnea Ström fick dessvärre den tveksamma äran att stänga hålet med en dubbel. Auch!

Camilla Lennarth har för övrigt dagens tråkigaste scorekort. Hittills i alla fall. 13 raka par. Inte en birdie eller bogey. Eller ska vi säga att det är torsdagens prydligaste kort? Klart vi ska. Det här är ju en vänligt inställd tävlingsblogg.

Carro Hedwall var på väg mot en hyfsad start i årets fjärde dammajor. Ett under par efter 17. Men så kommer det en sur dubbel på sista hålet. Synd. Men på +1 totalt är inte dörren totalt stängd för att Hedwall ska kunna jobba hem en hyfsad major ändå.  

Och det finns fortfarande inget Internet i presscentret. 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.