Hoppa till innehåll

Gillgren: ”Aldrig varit med om det tidigare”

Klockan 12.28 var det dags för Jonas Blixt att slå ut på ettan. Ett par minuter tidigare satt Linus Gillgren och signerade lördagens allra första scorekort.26-åringen från Onsala kom in på sin tredje raka par-runda (72 slag).&#8211; Jag spelade jäkligt bra och var tre under efter 12 och sedan gör jag tre dåliga bogeys på &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/gillgren-aldrig-varit-med-om-det-tidigare/">Continued</a>

Svensk Golf

Klockan 12.28 var det dags för Jonas Blixt att slå ut på ettan.
Ett par minuter tidigare satt Linus Gillgren och signerade lördagens allra första scorekort.
26-åringen från Onsala kom in på sin tredje raka par-runda (72 slag).
– Jag spelade jäkligt bra och var tre under efter 12 och sedan gör jag tre dåliga bogeys på vägen in. Jag kände att det var en bra runda på gång och hade hoppats på mer. Det hade kunnat vara mycket bättre. Jag treputtade tre gånger sista nio, säger Linus efter ronden.

Linus Gillgren var först ut av alla på lördagsmorgonen och hann spela sju hål innan arrangörerna stoppade spelet på grund av åska.
– Jag var själv där ute, det var intressant. Jag har aldrig varit med om det tidigare. Rätt skönt och vi spelade fort. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

6 misstag i golfanalysen – och hur du undviker dem

Sex saker du bör omvärdera när du analyserar din golf inför 2026

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Spauns galna segersöndag

Avgjorde U.S. Open med monsterputt på avslutningshålet.

Norén: ”Det gjorde så j-vla ont”

Talar ut om skadan som hållit honom borta från touren under 2025.

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Henrik Lenngren

Läsarnas dom: långsamt, tråkigt och föråldrat

Golfens TV-sändningar behöver förändras, tycker Svensk Golfs läsare.

Svensk Golf