The Open Championship

Speldatum: 16-19 juli.
Spelplats: The Old Course, St Andrews, Skottland.
Svenskar i fältet: Jonas Blixt, Pelle Edberg, Rikard Karlberg, David Lingmerth, Carl Pettersson och Henrik Stenson.
Radarbilden visar en grön massa med röda och gula inslag med möjlig adress mot St Andrews under lördagen. Den flesta betraktar den med total olust. Men för David Lingmerth ingjuter den hopp inför resterande 36 hål i The Open Championship. På delad 25:e plats och sammanlagt tre under par har han sju slag upp till ledande Dustin Johnson.
Ändå ett relativt stort avstånd som kantas av majorsegrare som Adam Scott, Louis Oosthuizen, Justin Rose och Jordan Spieth. Men också en uppställning och tågordning som kan kastas omkull av den där gröna massan på väderradarn.
– Sju slag är svårare i bra förhållanden, än om det blir tufft väder. Då kan mycket hända, säger David Lingmerth.
Han är givetvis medveten om att det är mycket jobb kvar. Men samtidigt laddad över att hård vind och regn öppnar en spännande möjlighet att verkligen testa vad han går för, på golfens största scen och under tuffaste möjliga förhållanden.
– Spelet känns bra så jag har höga förhoppningar inför helgen. Det är skönt att klarat kvalgränsen med lite marginal och sitta hyfsat till. Om det blir svårspelat över helgen kan nog två bra varv göra ett riktigt hopp uppåt.
Fredagen stannade på 72 slag, par. Han beskriver det själv som en dag där puttningen inte var lika het som under den exceptionella inledningen av torsdagen.
– Jag satte inte lika många puttar som igår. De gick ju i lite vänster-höger där i början igår, så det kan man inte räkna med varje dag. Idag missade jag ett par korta parputtar. Annars var det en rätt bra runda. Två under hade inte varit någon omöjlighet.
Efter två varv på The Old Course har 27-åringen från Tranås fått en första grundläggande introduktion till det nyansrika spelfältet. Han erkänner villigt att läroprocessen kring vindriktningarnas skiftande påverkan och de olika strategiska vinklarna endast startat.
– Jag tror att man lär sig nya grejer här under varje varv. Jag lärde mig väldigt mycket igår. Ja, det var länge sedan jag plockade upp lika mycket under ett varv.
– Det är ganska speciellt som att vi nu spelade sju hål i rad med vänster-höger vind, och så kom man till åttan och det är höger-vänster där. Det ställer till det lite när man inte fått känna på den riktningen tidigare under dagen.
Samtliga svenskar hann i mål innan spelet blåste av under kvällen. I nuläget ser det troligt ut att endast David Lingmerth och Henrik Stenson blir ensamma kvar under helgens spel, efter att Rikard Karlberg (d84, +1), Carl Pettersson (d84, +1), Pelle Edberg (d98, +2) och Jonas Blixt (d98, +2) parkerat sig på fel sida om kvalgränsen.
Henrik Stenson stod för dagens lägsta svenska rond, 70 slag, och avancerade upp till ett under par och delad 49:e plats. Världssjuan var nöjd med starten, där han rivstartade med tre raka birdies, men fick också arbeta för att säkra ett antal pressande parputtar under sista nio.
– Det var bättre spel igår, men jag scorade bättre idag. En kombination hade varit att önska inför helgen, lyder Henrik Stensons egen kärnfulla analys.