Hoppa till innehåll

Äntligen – efter 157 försök

Tredje gången gillt heter det. Men för segrarinnan i Marathon Classic Chella Choi var det snarare 157:e gången gillt…

Daniel Eriksson

Marathon Classic

Bild 1116228

Datum: 16-19 juli

Bana: Higjland Meadows Golf Club, Sylvania, Ohio, USA

Titelförsvarare: Lydia Ko, Nya Zeeland

Slutställning

Rond ett:

”Tålamod är det enda som gäller”

Rond två:

”Leder – med enhandssving”

Rond tre:

Getingbo inför avgörandet

När Chella Choi hookade ut sin drive bland träden på det 18:e hålet var det inte mycket som talade för att sydkoreanskan skulle ta sin första seger på 157 starter på LPGA-touren. Men 24-åringen punchade fram bollen, spelade fram till ett bra wedge-avstånd efter tredjeslaget och gav sig själv en parputt från tre meter för att stanna på 14 slag under par.

– Anledningen att jag missade mitt utslag på sista hålet var att jag plötsligt blev väldigt nervös. Eftersom jag aldrig har vunnit någon tävling tidigare har jag svårt att tro på mig själv fullt ut i sådana lägen, förklarar Chella Choi den sällsynta missen i en segerintervju på LPGA-tourens hemsida.

– Samtidigt var min pappa som går caddie åt mig väldigt peppande och påpekade efter utslaget att hål som svänger åt vänster brukar passa mig väldigt bra. Han manade till lugn och att jag skulle försöka rädda paret eftersom han trodde det skulle räcka till särspel. 

Som om inte det var tuffa förutsättningar nog fick inte ledarinnan Ha Na Jang göra bättre än par på avslutningshålet, för att chansen till vinst skulle finnas kvar. Jang brände sin 3,5 metersputt samtidigt som Choi satte sin och särspelet var ett faktum.  

– Jag blev helt exalterad när jag såg min putt slinka ner i koppen. 

Under särspelet var det två märkbart tagna spelare som gjorde upp om titeln. Både Ha Na Jang och Chella Choi jagade sin första seger på LPGA-touren och det var som bekant den sistnämnda som drog det längsta strået efter att Jangs inspel på det 18:e hålet flög över green, samtidigt som chippen tillbaka inte var någon av hennes bättre den här veckan. 

– Jag kan inte fatta det, jag kan inte fatta det. Att få ta sin första seger här är en dröm som går i uppfyllelse. Under åtta års tid har jag haft min pappa som caddie och jag har fått höra att det varit orsaken till att jag aldrig vunnit tidigare. Därför känns det extra skönt att få vinna just med honom. Dessutom sägs första segern alltid vara den svåraste att ta. Den andra och tredje ska vara betydligt lättare, så förhoppningsvis är detta en vändpunkt för mig. 

Chois pappa hade lovat att han skulle fortsätta vara sin dotters caddie ända till den dagen hon tog sin första LPGA-seger. Efter åtta år i dotterns tjänst kan han nu dra sig tillbaka med gott samvete. 

Det såg länge ut som den regerande mästarinnan Lydia Ko skulle kopiera bedriften från i fjol och spurta om alla med en mäktig avslutningsrunda. Och med nio hål kvar att spela var världstvåan uppe i ledningen, efter mäktiga 30 slag på utvägen. Men par på andra halvan innebar att hon missade särspelet med ett ynka slag. 

 – Golfen jag spelar första nio går det inte att klaga på. Tyvärr kunde jag inte bibehålla det spelet under hela rundan. Men fyra under par är ingen dålig score, även om det inte räckte ända fram den här gången. 

För den enda kvarvarande svenskan Pernilla Lindberg var det lite soppatorsk i tanken efter några intensiva veckor på slutet. Hennes avslutande 77-runda innebar att hon slutade +8 på en 70:e plats.

Björk femma i Spanien
Lekande lätt, Scott Piercy

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.